Zabytki w Małopolsce – oto najciekawsze zabytkowe obiekty w regionie
Zabytki w Małopolsce to przepiękne zamki, kościoły oraz pozostałości po dawnych budowlach. Małopolska jest jednym z bardzo ważnych miejsc dla polskiej historii. To w końcu w tej części kraju znajdowała się historyczna stolica Polski – Kraków. Dlatego właśnie, kiedy chcemy zobaczyć najlepsze zabytki w Małopolsce, to najpierw wybierzemy się do Krakowa.
Oczywiście w dawnych czasach, kiedy nie było środków masowego przekazu ani szczegółowego systemu biurokracji, centralne zarządzanie państwem nie było takie łatwe. Dlatego królowie musieli podróżować po całej Polsce, co oznacza że wcale nie spędzali całego życia na Wawelu.
Nie oznacza to jednak, że Kraków traci całkowicie swój stołeczny status. Wręcz przeciwnie, zarówno stolica województwa jak i cały region mają nam zaoferowania niezłą lekcję historii. Zwiedzając zabytki w województwie małopolskim dowiemy się wiele o tym, jak funkcjonował ten region w dawnej Polsce. Zobaczymy wspaniałe zamki, wybudowane z przepychem i architektonicznym kursem. Będziemy mogli podziwiać fasady zabytkowych kościołów i wiele innych rzeczy.
Zabytki w Małopolsce – co warto zobaczyć w Krakowie?
Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o historii, to nie czekajmy dłużej, tylko zaplanujmy jednodniowe zwiedzanie Krakowa. A zatem, co warto zwiedzić w województwie małopolskim, jeśli interesują nas zabytki? Wspomnieliśmy już, że wycieczka taka powinna się zaczynać od Krakowa, a więc właśnie to miasto omówimy sobie najpierw.
Najważniejsze zabytki w Małopolsce znajdują się właśnie tam, a o jakie obiekty chodzi? Kiedy słyszymy wyrażenie „zabytki w Krakowie”, to jako pierwszy przychodzi nam do głowy zamek na Wawelu. Słusznie. To miejsce miało wielkie znaczenie w historii polski i było główną siedzibą wielu polskich królów.
Dzisiaj możemy zwiedzać dziedziniec zamkowy oraz wiele innych atrakcji, jakie się na jego terenie znajdują. Warto pamiętać, że zamek ten znajduje się na wzgórzu, co miało niezwykłe miejsce strategiczne. Jest to właśnie jeden z wielu ciekawych historycznych faktów, o jakich mogą nas nauczyć zabytki w województwie małopolskim.
Otóż najistotniejsze budowle były stawiane właśnie w takich strategicznych miejscach jak wzgórza i wyspy. Dlaczego? Oczywiście po to, żeby trudniej było się do nich dostać potencjalnemu intruzowi. Nie jest to oczywiście trend zarezerwowany jedynie dla zabytków w Małopolsce.
Jakie zabytki w województwie małopolskim nauczą nas najwięcej o historii?
Zamki na wzgórzu były stawiane chociażby w Lublinie, którego zwiedzenie również polecamy. Jeśli chodzi o strategiczne budowle na wyspach, to przykładem jest tutaj poznańska katedra na Ostrowie Tumskim. Wróćmy jednak do Małopolski i Krakowa.
Województwo małopolskie – atrakcje o statusie zabytkowym
Zwiedzanie Wawelu to jeden z głównych powodów, dla których odwiedzamy Kraków, więc nie ma co się śpieszyć i najlepiej spędzić tam trochę czasu. Godzinę lub dwie. Zobaczmy przy okazji słynną rzeźbę Smoka Wawelskiego, która nawiązuje do znanej nam wszystkim legendy. Nie wiadomo dokładnie, kiedy po raz pierwszy zaczęto opowiadać sobie tę legendę.
Wspominają o niej jednak niektóre stare pisma takie jak chociażby kronika Jana Długosza z XV wieku. Na temat polskich legend (w tym tej o Smoku) rozwodził się także najsłynniejszy polski slawista Aleksander Bruckner.
Zabytki w Małopolsce – jakie legendy się z nimi wiążą?
Zabytki w Małopolsce oferują nam więc wspaniałą lekcję nie tylko na temat historii ale także na temat legend. Trudno bowiem wierzyć w to, że naprawdę istniała taka bestia jak smok wawelski. Wielkie jaszczury istniały miliardy lat przed pojawieniem się na ziemi człowieka, więc wątpliwe jest, aby któryś z nich miał przetrwać do czasów przedpiastowskich.
Wiadomo jednak, że każda legenda ma ziarnko prawdy. Czy legenda o Smoku Wawelskim jest prawdziwa, a przynajmniej częściowo prawdziwa? Skoro uznaliśmy, że rzeźba smoka jest czymś, co warto zobaczyć w Krakowie, to warto, żebyśmy trochę uwagi poświęcili jego historii.
Otóż w legendzie mamy do czynienia z postacią o imieniu Krak, nazywaną również królem Krakiem. Jeśli taka postać istniała, to musiało dziać się to na długo przed Mieszkiem I. Oznacza to, że Krak nie mógł być królem w takim znaczeniu jak Bolesław Chrobry czy Kazimierz Wielki.
W średniowiecznej Europie koronować można było jedynie za aprobatą papieża, co nie było możliwe przed chrystianizacją Polski. Czy to oznacza, że zabytki w Małopolsce uczą nas głupot? Niekoniecznie, bo Krak – jeśli istniał – mógł być królem w bardziej ogólnym znaczeniu. Mógł więc być po prostu władcą pewnego obszaru ziem, czyli czymś w rodzaju księcia. Takiego księcia, jakim był Mieszko I.
Według jednej z wersji legendy to właśnie on zgładził bestię, zagrażającą jego krainie. Szkoda jednak, że nie mamy żadnych wiarygodnych źródeł, które opisywałyby nam historię przedpiastowskich władców Polski.
Województwo małopolskie – atrakcje turystyczne dla miłośników zabytków
Zabytki w województwie małopolskim bardzo dużo nam mówią o historii samym swoim istnieniem, ale to nie wszystko. Nie są one w stanie dosłownie opowiedzieć nam, co się w zamierzchłych czasach działo. Wiele z tego więc musi pozostać w sferze domysłów i artystycznych fantazji. Ma to swoją dobrą stronę, gdyż praca nad kreatywnością zawsze przynosi dobre efekty.
Mimo wszystko możemy z czystym sumieniem zapewnić, że zabytki w Krakowie są czymś, co zobaczyć w Małopolsce po prostu trzeba. Zwłaszcza jeśli interesuje nas historia i architektura. Chociaż są to dwie zupełnie inne dziedziny, to wiedza o jednym wspaniale uzupełnia wiedzę o drugim. Chociażby patrząc na sam zamek wawelski i ślady jego gotyckiej architektury możemy dumać nad dawnymi czasami.
To samo możemy zauważyć w kwestii Sukiennic i Kościoła Mariackiego. Takie i inne zabytki w Małopolsce są dowodem na to, że możemy się wiele nauczyć o historii, obserwując architekturę. W ten sam sposób możemy wiele się nauczyć o architekturze, gdy zafascynujemy się historią. Łączenie ze sobą kilku różnych dziedzin wiedzy to wspaniały pomysł na poszerzenie naszych horyzontów. Polecamy taką metodę tak samo gorąco, jak polecamy zwiedzić zabytki w województwie małopolskim.
Zabytki w Małopolsce – Sukiennice i Kościół Mariacki
Co zwiedzić w województwie małopolskim, jeśli już zobaczyliśmy Wawel? Warto odwiedzić krakowski rynek, który jest jednym z najbardziej znanych zabytkowych rynków w Polsce. Na krakowskim rynku bardzo często możemy zobaczyć wielu różnych artystów ulicznych.
Część z nich to mimowie, którzy potrafią wyrazić wiele bez słów. Inni zachwycą nas swoimi sztukami plastycznymi a jeszcze inni pokażą, na czym polega prawdziwe żonglowanie. Naprawdę rynek ten jest miejscem, gdzie dzieje się bardzo dużo. Wokół niego znajdziemy wiele zabytkowych budynków takich jak kamieniczki. Zabytki w Małopolsce są piękne pojedynczo, a co dopiero kiedy są skumulowane razem.
Rynek jest wspaniałym punktem zaczepienia, gdy chcemy rozpocząć zwiedzanie innych krakowskich zabytków. Co mamy jeszcze do zobaczenia, jeśli interesują nas zabytkowe budynki w województwie małopolskim? Oczywiście wspomniane już Sukiennice, które istnieją od XIII w.
Oczywiście w tamtych czasach wyglądały zupełnie inaczej, gdyż w ogóle nie było tam żadnych murowanych zabudowań. Była to po prostu uliczka z kramami, gdzie można było zakupić różnego rodzaju sobie towary. Chociaż dzisiaj to miejsce wygląda zupełnie inaczej, to powiedzmy szczerze – funkcje zachowało to samą.
Co zobaczyć w województwie małopolskim? Zabytkowe budynki w Krakowie
Sukiennice nadal są miejscem handlu, a klientem docelowym są turyści. W sukiennicach kupimy wszelki możliwe pamiątki, jakie tylko nam przyjdą do głowy. Zabytki w Małopolsce przyciągają całe rzesze turystów, co jest świetną okazją dla lokalnych handlarzy. Turystyka napędza dużą część gospodarki takich miast, więc jeśli jesteśmy zwolennikami wolnego rynku, to śmiało wspierajmy lokalnych handlarzy. Zakupmy u nich figurki, kojarzące się z najciekawszymi zabytkami Krakowa. Chodzi tu oczywiście o miniaturowe repliki zamku na Wawelu albo Kościoła Mariackiego.
Jak będziemy mieć szczęście to w Sukiennicach kupimy także miniaturową figurkę… Sukiennic. Jest to bardzo dobry pomysł, jeśli chcemy, aby atrakcje w Krakowie zostały nie tylko w naszych głowach, ale też na naszych półkach.
Oprócz pamiątek związanych ściśle z Krakowem i Małopolską znajdziemy też takie w zupełnie innej tematyce. Klasykiem jest oczywiście zakopiańska ciupaga, którą kupimy w całej Polsce. Nie powinno to dziwić, gdyż ciupagę kupimy nawet nad morzem. Zresztą przedmioty o tematyce polskiego Bałtyku może również znaleźć w Sukiennicach, jeśli będziemy uważnie patrzeć.
Krakowskie sukiennice są więc polską stolicą pamiątek. Jeśli zapomnieliśmy kupić sobie pamiątki, gdy byliśmy na wakacjach w Zakopanem, Poznaniu czy Wrocławiu, to nie ma problemu. Choć mówimy o zupełnie odległych rejonach kraju, to pamiątki w ich tematyce znajdziemy również tutaj.
Jakie pamiątki oferują nam zabytki w Małopolsce?
Oprócz typowo pamiątkowych przedmiotów w Sukiennicach kupimy także różne ciekawe gadżety i przedmioty związane z kulturą i tradycją. Jeśli zawsze chcieliśmy zacząć grać w szachy, to właśnie w tym zabytkowym budynku możemy kupić sobie naszą pierwszą szachownicę.
Co ciekawe ta królewska gra przeżywa dzisiaj drugą młodość dzięki serialowi „Queen’s Gambit” produkcji Netflixa. Może czas się tym zainspirować? Czy zabytki w Małopolsce mają nam coś do zaoferowania oprócz handlu pamiątkami? Oczywiście, że tak! Zwróćmy uwagę chociażby na zabytkowe budowle sakralne, których w Krakowie nie brakuje.
Małopolska – zabytki warte uwagi
Jakie zabytkowe kościoły w województwie małopolskim przychodzą nam do głowy jako pierwsze? Na pewno Kościół Mariacki, który jest jedną z ikon Krakowa. Ten gotycki kościół powstał jeszcze w XIV wieku, a dziś każdy kojarzy jego słynne dwie wieże. Choć jest to jeden z najbardziej znanych zabytków, to pamiętajmy, że nie utracił on wcale swojej funkcji sakralnej.
Do dzisiaj odbywają się w nim msze i nabożeństwa. Dlatego jeśli interesuje nas on jedynie jako obiekt turystyczny, to powinniśmy zwiedzić go jedynie z zewnątrz. Są przecież inne atrakcje turystyczne w Małopolsce, które możemy poznać na wylot bez zakłócania miejsca modlitwy. Jeśli jednak sami jesteśmy wierzący i podczas naszej wycieczki do Krakowa chcemy poświęcić trochę czasu na modlitwie – Kościół Mariacki jest miejscem wręcz do tego przeznaczonym.
Zabytki w Małopolsce – co zwiedzić oprócz Krakowa?
Jeśli po odwiedzeniu Krakowa dalej interesują nas Zabytki w Małopolsce, to udajmy się do innego dużego miasta w rejonie. Chodzi o Tarnów, w którym znajdziemy kilka ciekawych obiektów. Jak już wiemy, zabytkowymi miejscami polskich miast są rynki. To na nich dawniej kwitło życie towarzyskie i tak zostało do dziś.
Zabytkowy rynek w Tarnowie to właśnie miejsce, które warto odwiedzić z dwóch powodów. Pierwszy jest oczywiście historyczny i chodzi w nim o zabytkowy charakter tego rynku. Jeśli zwiedzamy atrakcje turystyczne w Małopolsce i akurat zawitaliśmy do któregoś z miast, to nie ma bata. W końcu zawędrujemy na rynek, aby tam odpocząć i zjeść.
Oprócz historycznych pobudek, są też inne powody, aby odwiedzić zabytkowy rynek w Tarnowie. Jest one przede wszystkim miejscem, gdzie panuje wspaniała atmosfera. Jak już się tam pojawimy, to będzie nam zależeć na tym, aby spędzić tam jak najwięcej czasu i ponapawać się unikalnym klimatem tego miejsca. Ale skoro omawiamy zabytki w Małopolsce, to przy Tarnowie nie możemy się do samego rynku ograniczyć.
Odwiedźmy zabytkowy ratusz w Tarnowie
Oprócz tego, że rynek sam w sobie jest zabytkiem, znajdują się przy nim pewne konkretne zabytkowe obiekty. Wśród zabytków w województwie małopolskim możemy wymienić zabytkowe ratusze. Zwykle znajdują się one na terenie rynku i tak samo jest w przypadku Tarnowa.
Dzisiaj w Tarnowskim ratuszu znajduje się Galeria Sztuki Dawnej, a co to oznacza dla nas jako turystów? To znaczy, że jest to coś, co warto zobaczyć w Małopolsce podczas wycieczki. Zwłaszcza jeśli zabytki w Małopolsce są czymś, co nas interesuje. Galeria ta należy do Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które gorąco polecamy zwiedzić.
W galerii tej dowiemy się wiele na temat historii regionu i kraju. Wizyta w tym miejsce jest podwójnie ekscytująca, bo nie jest to tylko miejsce, w którym się możemy czegoś dowiedzieć o dawnych czasach. Jest to miejsce, które samo w sobie jest świadectwem dawnych czasów.
Zabytkowe ratusze w Małopolsce – co zobaczymy w Tarnowie?
Historia ratusza w Tarnowie sięga XIV wieku, ale oczywiście budynek, który wtedy istniał, wyglądał zupełnie inaczej. Rzadko bywa, aby tak stare budynki dotrwały do czasów dzisiejszych. Ratusz więc musiał być przebudowywany, ale to dobrze. Właśnie dzięki przebudowom i konserwacji dzisiaj możemy oglądać zabytki w Małopolsce w swojej pełnej krasie.
Jeśli już jesteśmy na rynku w Tarnowie, to przejdźmy się kawałek dalej i zobaczmy Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. Znajduje się ono w dawnej zabytkowej kamienicy, a dzisiaj budynek ten oferuje nam niezapomnianą lekcję historii. Jest to coś, co zwiedzić w Tarnowie z dziećmi trzeba, jeśli chcemy, aby nasze pociechy poobcowały trochę z historią.
Kościół św. Marcina – zabytkowy kościół na tarnowskim wzgórzu
Pisaliśmy wcześniej, że w dawnej Polsce budowano strategiczne budowle na wzgórzach. Dotyczy to nie tylko zamków, ale także kościołów. Taką właśnie zabytkową świątynią jest kościół św. Marcina w Tarnowie. Dlaczego jest to jeden z zabytków w województwie małopolskim, które warto zobaczyć? Może domyślać się, że lokowanie kościoła na wzgórzu ma też charakter symboliczny. W końcu góra jest metaforą potęgi i wielkiego znaczenia, tak samo jak dół jest metaforą gorszego stanu. Dlatego właśnie, gdy nam smutno, mówimy, że jesteśmy w dołku. Z kolei, gdy jesteśmy w czymś najlepsi nie boimy się mówić o byciu na szczycie.
Ale skoro mówimy o najciekawszych atrakcjach turystycznych Małopolski, to dlaczego wspominamy o jakimś losowym kościółki? Przede wszystkim dlatego, że aby tam się dostać, musimy wdrapać się na Gorę Świętego Marcina. Jest to wzgórze, leżące 400 m n.p.m. W porównaniu ze szczytami Teatr nie jest to praktycznie żadna wysokość, ale zwróćmy uwagę na jeden fakt. Miejsce to znajduje się nie tak daleko centrum miasta. Rzadko zdarza się, aby można było obserwować całe miasto ze wzgórza.
Jeśli więc mamy ochotę na górskie doznania w samym środku Tarnowa, to nie bójmy się pójść na Górę Świętego Marcina. Przy okazji będziemy mieli okazję zobaczyć zabytkowy kościół, a to przecież zabytki w Małopolsce nas interesują najbardziej. Góra ta stanowi też punkt widokowy w Tarnowie, a to nam ułatwi dalsze zwiedzanie. Z takiej perspektywy jesteśmy w stanie szybko zlokalizować inne obiekty, jakie jeszcze dzisiaj chcemy zwiedzić. Czyż nie brzmi to ekscytująco?
Zabytki w Zakopanem, które warto zobaczyć
Umówmy się – jeśli jedziemy do Zakopanego, to najczęściej interesują nas góry a nie zabytki. Nie oznacza to jednak, że w mieście tym nie ma żadnych zabytków. Skoro już chcemy zwiedzić wszystkie najciekawsze zabytki w Małopolsce, to pominięcie zabytkowych zakopiańskich budynków byłoby dużym niedopatrzeniem.
Zakopane to niekwestionowana stolica polskich gór. To właśnie ono jest często naszym celem podróży, gdy wybieramy się w góry. Często rezerwujemy nocleg w Zakopanem po to, żeby z rana zakładać solidne buty i ruszać na wędrówkę po wysokich wzgórzach. Jest ono też nieodłączną częścią polskiego folkloru i nie ma powodu, aby miło przestać nią być. Okazuje się jednak, że do Zakopanego nie jeździ się tylko po to, aby zaznać górskiego klimatu. Powodem takiej wycieczki mogą też byś wspaniałe zabytki.
Jednym z nich jest Kaplica na Jaszczurówce, którą jest wręcz kwintesencją zakopiańskiego budownictwa. Zaprojektował ją w XX wieku Stanisław Witkiewicz, a zachwyca nas swoim wyglądem do dziś. Oczywiście nie tylko wygląd sprawia, że kaplica ta jest wyjątkowa. Dla wielu przyjezdnych jest to idealne miejsce na pomodlenie się w ciszy i spokoju.
Dajmy się oczarować zabytkowej architekturze Zakopanego
Skoro już wspominamy o architekturze, to warto pamiętać, że istnieje coś takiego jak styl zakopiański. W mieście tym i jego okolicach znajdziemy wiele budynków o unikalnym wyglądzie. Na całym świecie trudno znaleźć budynki zbliżone do tych Zakopiańskich, co oznacza, że lokalni architekci byli naprawdę oryginalni. Jest to kolejna rzecz, która sprawia, że górski folklor w naszym kraju jest tak wyjątkowy.
Kolejnym budynkiem, który warto zobaczyć w Zakopanem jest muzeum Karola Szymanowskiego. Muzeum to jest poświęcone jednemu z największych polskich kompozytorów, który żył w XIX i XX w. Jego twórczość pokrywa się okresem Młodej Polski, a muzyczny talent był w jego rodzinie dziedzicznym. Polecamy zwiedzić to miejsce nie tylko miłośnikom muzyki, ale wszystkim, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o polskiej sztuce i polskich górach. Takie zabytki w Małopolsce można polecić wszystkim, również obcokrajowcom.
Być może Karol Szymanowski nie jest tak szeroko znaną postacią jak Chopin, ale na pewno warto się zainteresować jego historią. Podaliśmy już kilka dowodów, dla których zabytki w Małopolsce mają niezwykłą wartość edukacyjną. To kolejny z nich, dlatego bardzo polecamy wizytę w tym muzeum. Muzea są ogólnie czymś, co warto zwiedzić w Małopolsce, ale to już zupełnie osobny temat.
Zabytki w województwie małopolskim – co warto zobaczyć w Zakopanem?
Może zdarzyć się tak, że będziecie chcieli posłuchać czyjejś opinii. Zapytacie się więc jakiegoś znajomego, jakie zabytki w województwie małopolskim warto odwiedzić jego zdaniem. Gdyby ten znajomy zaproponował zwiedzanie jakiegoś dworca, mielibyście pewnie wrażenie, że to żart. A jednak jednym z ciekawych zabytków w Zakopanem jest Dworzec Tatrzański.
Chodzi tu o budynek, którego budowę rozpoczęto w 1880 r. Inicjatorem budowy było Towarzystwo Tatrzańskie i bardzo szybko budynek stał się centrum życia towarzyskiego w Zakopanem. To właściwie tutaj odbywała się większość imprez i innych wydarzeń. Miał on bardzo duże znaczenie kulturalne i w zasadzie ma je do dziś. Jeśli myślimy o zwiedzaniu Zakopanego na poważnie, to nie możemy przegapić tego zabytkowego budynku.
Czy ulica może być zabytkiem? Nie zapomnij odwiedzić najsłynniejszej ulicy w Zakopanem
Jaka ulica pierwsza nam przychodzi do głowy, kiedy myślimy o Zakopanem? Oczywiście, że Krupówki. Ulica ta sama w sobie jest zabytkiem i trzeba się nią przespacerować. Nawet jeśli zaplanowaliśmy jedynie jednodniowe zwiedzanie Zakopanego i nie mamy wiele czasu, to znajdźmy chociaż pół godziny na krótką wizytę. Ta ulica jest całym sednem zakopiańskiej turystyk, a to oznacza kwitnący handel.
Jest ona miejscem, gdzie zbierają się setki handlarzy. Pod tym względem można ją porównać do krakowskich Sukiennic, gdzie znajdują się kramy jeden obok drugiego. Podobnie jak w przypadku tej krakowskiej budowli, na Krupówkach znajdziemy wszystkie możliwe pamiątki. Nie zapomnijmy zaopatrzyć się w ciupagę, która będzie nam już zawsze przypominać o wspaniałej wycieczce.
Małopolska – zabytki UNESCO (Zróbmy sobie małą wycieczkę poza miasto)
Jeśli będziemy chcieli odpocząć na chwilę od Zakopanego, to wybierzmy się do Dębna. Nie oznacza to, że musimy już kończyć oglądanie małopolskich zabytków. Wręcz przeciwnie, w oddalonym o 27 km od Zakopanego Dębnie, zobaczymy drewniany kościół gotycki. Raczej Gotyk nie kojarzy nam się z drewnianymi budowlami a murowanymi.
A jednak Dębno jest miejscem, gdzie taki drewniany zabytkowy kościół w stylu gotyckim możemy obejrzeć. Warto zauważyć, że znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a to o czymś świadczy. Okazuje się więc, że zabytki w województwie małopolskim naprawdę potrafią zaskakiwać.
Zwiedzajmy zabytki w województwie małopolskim i zapewnijmy sobie szereg pięknych wspomnień
Wymienione tutaj zabytki w Małopolsce to tak naprawdę tyko wierzchołek góry lodowej. Małopolska skrywa wiele wspaniałych skarbów i wiele jest w niej miejsc, które warto zwiedzić. Są to nie tylko wspaniałe zabytki, ale też różnego rodzaju atrakcje turystyczne.
Żeby móc się przyjrzeć tym miejscom szczegółowo, proponujemy robić sobie nieco dłuższe wycieczki. Jeśli mamy nieco wolnego i chcemy zorganizować super wycieczkę dla całej rodziny, to wybierzmy się na weekend do Tarnowa. Nie tylko zdążymy obejrzeć wszystkie najważniejsze zabytki, ale również się trochę rozerwiemy.
Z Krakowem już może być trochę trudniej. Jest to tak wielkie i ciekawe miasto, że nawet weekend może nie wystarczyć, żeby jak najwięcej z niego wynieść. Jeśli jednak chcemy przeżyć pełne krakowskie doświadczenie, to nie zapomnijmy o tych trzech strategicznych budynkach. Chodzi oczywiście o Kościół Mariacki, zamek na Wawelu oraz Sukiennice. Jeśli będziemy się ich trzymać, jako punktów odniesienia, to możemy być pewni, że wycieczka będzie wspaniała. Jeśli interesują nas inne atrakcje turystyczne w Małopolsce niż tylko zabytki, to zawsze można urozmaicić sobie czas wycieczką do zoo.