Tłuszcze nasycone stanowią bazę energetyczną dla naszego funkcjonowania. Tłuszcze pozwalają nam dłużej ćwiczyć, wykonywać więcej zadań matematycznych i przetrwać na mrozie. Mogłoby się wydawać, że więcej tłuszczu to lepiej. Nie można się jednak bardziej mylić. Tego „paliwa” jest w rzeczywistości więcej niż potrzebujemy. W naszym codziennym życiu nie ma potrzeby spożywania tak dużej ilości tłuszczów nasyconych, abyśmy chcieli się nimi raczyć. Obecnie mamy do czynienia z różnymi problemami zdrowotnymi, zwanymi chorobami cywilizacyjnymi. Co to oznacza? Jak jeść, aby czerpać korzyści zdrowotne z tłuszczów nasyconych bez nadwagi i wysokiego ciśnienia krwi? Oto odpowiedź na to pytanie.
Podstawowe informacje o tłuszczach nasyconych i nienasyconych
Tłuszcze nasycone pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Stanowią podstawowe źródło energii, dzięki czemu możemy dłużej wykonywać wysiłek umysłowy i fizyczny. Tłuszcze mogą wpływać na zdrowie układu nerwowego i hormonalnego. Utrzymują również zdrowie włosów i paznokci.
Jednak ich nadmierne spożycie może powodować problemy zdrowotne. Tłuszcze nasycone powinny być wystarczające do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego, które powinno wynosić 10-20% dla różnych stylów życia, wieku i płci. Przekroczenie tej ilości jest bardzo szkodliwe.
Czy tłuszcze nasycone są szkodliwe?
Nadmiar tłuszczów nasyconych może prowadzić do otyłości i nadwagi. To z kolei może prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Mogą także utrudniać codzienne życie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku otyłości. Jeśli masz niewielką nadwagę, możesz nadal uprawiać większość sportów.
Dieta wysokotłuszczowa może również prowadzić do miażdżycy i chorób serca. Udar mózgu może być również spowodowany przez żyły lub tętnice wypełnione cholesterolem. Tłuszcze nasycone mogą również powodować choroby żołądka, wątroby i trzustki.
Suplementy witaminy D: Zastosowanie, korzyści i skutki uboczne – dowiedz się więcej na https://dabrowskiejdieta.pl/suplementy-witaminy-d-zastosowanie-korzysci-i-skutki-uboczne_btwr.a
Oleje roślinne o niskiej, średniej i wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych
Może się wydawać, że wyeliminowanie z diety mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego rozwiąże wszystkie problemy związane z nadmiarem tłuszczów nasyconych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tłuszcze nasycone można znaleźć także w produktach pochodzenia roślinnego. Jest to dobra informacja, ponieważ całkowite wyeliminowanie tłuszczów nasyconych z diety byłoby zarówno niezdrowe, jak i nierozsądne.
Powinniśmy uważać na to, ile tych „złych tłuszczów” spożywamy w naszej pozornie zdrowej, roślinnej diecie. Aby ułatwić ten wybór, stworzyliśmy specjalną listę.
Oleje o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych
- Olej ryżowy
- Olej z wiesiołka
- Olej słonecznikowy
- Olej z pestek winogron
- Olej z pestek dyni
- Olej migdałowy
- Olej sezamowy
- Olej z rokitnika
- Olej arachidowy
- Olej kukurydziany.
Oleje o umiarkowanej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych:
- Olej z orzechów laskowych
- Olej z kiełków pszenicy,
- Oliwa z oliwek
- Olej z awokado.
Oleje o niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych:
- Olej sojowy
- Olej z orzechów włoskich
- Olej rzepakowy
- Olej z dzikiej róży
- Olej lniany
Jak widać, olej lniany i sojowy mogą być często stosowane. Najlepiej jest rzadziej stosować oleje o umiarkowanej zawartości tłuszczów nasyconych, a sporadycznie oleje o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych.
Tłuszcze nasycone, cukrzyca i cholesterol
Wszyscy słyszeliśmy o sposobach zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Warto jednak przyjrzeć się okolicznościom, w jakich dana choroba została odkryta. Cukrzyca jest jedną z najbardziej fascynujących chorób pod względem medycznym.
Mniej wiemy o tej tajemniczej chorobie. Cukrzyca może sprawić, że życie stanie się łatwe, przyjemne i pełne radości. Aby to osiągnąć, chorzy na cukrzycę muszą zwracać uwagę na to, co jedzą. Do produktów, o których mówimy, należą także tłuszcze nasycone.
Kontroli glikemii sprzyja dieta oparta przede wszystkim na produktach roślinnych i skupiająca się głównie na olejach nienasyconych. Takie „zielone menu” pomaga kontrolować wagę, co może być problematyczne dla diabetyków. Ponadto zwiększa się wrażliwość na insulinę, co skutkuje lepszą tolerancją węglowodanów. Oznacza to, że nawet jeśli nie będziesz podejmować żadnych wysiłków, aby schudnąć, proces ten zostanie zatrzymany.