Rezygnacja radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego z członkostwa w partii Prawo i Sprawiedliwość

Piotr Ćwik, pełniący funkcję zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta, a także były wicemarszałek Józef Gawron, obecnie radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, poinformowali o swoim odejściu z partii Prawo i Sprawiedliwość. Informację tę przekazali za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W poprzednim tygodniu doszło do zawieszenia zarówno Ćwika i Gawrona, jak również Witolda Kozłowskiego – byłego marszałka teraz pełniącego rolę wicemarszałka – w prawach członków PiS. Decyzja ta była związana z sytuacją panującą w Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz niemożnością dokonania wyboru Łukasza Kmity na stanowisko marszałka, mimo rekomendacji ze strony prezes PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Chociaż Piotr Ćwik zdecydował się na opuszczenie szeregów partii, nadal pozostaje częścią klubu radnych sejmiku. Jak sam podkreślił, chce dalej „wspólnie realizować program dobry dla Małopolski, aby służyć mieszkańcom, zgodnie z wypowiedzianymi słowami ślubowania radnego”.

Z kolei Józef Gawron zapowiedział, że jako bezpartyjny radny nadal zamierza pracować na rzecz województwa i pozostaje otwarty na potrzeby Małopolan.

Ćwik, odnosząc się do swojej decyzji o opuszczeniu partii, stwierdził, że w ciągu ostatnich tygodni wokół sytuacji w sejmiku małopolskim narosło wiele mitów i opinii. Wyjaśnił, że nie miał zamiaru ubiegać się o stanowisko marszałka lub członkostwo w zarządzie województwa. Jego kandydatura na marszałka zgłoszona podczas sesji 4 lipca była jedynie próbą przełamania impasu i zwrócenia uwagi na konieczność zmiany kandydata na marszałka. Jak dodał, było to także działanie mające na celu ratowanie jedności klubu radnych i środowiska politycznego oraz uniknięcie perspektywy ponownych wyborów w Małopolsce.