W Małopolsce jest w toku proces powoływania nowych rezerwatów przyrody, którymi mają być trzy obszary na terenie powiatu gorlickiego oraz jeden w powiecie nowosądeckim. Te tereny razem zajmą około 207 hektarów. Do końca bieżącego roku powinniśmy spodziewać się zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie dotyczącego formalnego ustanowienia tych rezerwatów.
Obszary, które planuje się chronić to: Cisa w Wyskitnej, Góra Chełm, Kozie Żebro i Markowiec-Gródek. Do 8 września odbywają się konsultacje społeczne dotyczące planów wyznaczenia tych terenów jako rezerwatów. Po przeprowadzeniu analizy wyników konsultacji, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska zwróci się do gmin o oficjalne stanowisko oraz do wojewody o opinię na temat zaplanowanego zarządzenia.
Inicjatorem utworzenia nowych rezerwatów są lokalne nadleśnictwa, które zasugerowały to rozwiązanie jako odpowiedź na kampanię „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.
W Małopolsce obecnie istnieje 86 rezerwatów przyrody, które razem zajmują obszar 35 kilometrów kwadratowych (czyli 3,5 tysiąca ha). To stawia nasze województwo na trzecim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o powierzchnię objętą ochroną przyrody. Jak mówił Rafał Rostecki, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie podczas poniedziałkowej konferencji prasowej „To zielone perełki, które ze względu na swoje wartości powinny być chronione”.
Największym z przyszłych rezerwatów będzie Kozie Żebro w gminie Uście Gorlickie, obejmujące prawie 100 hektarów. Teren ten pokrywa północno-wschodnie i południowo-zachodnie stoki masywu Koziego Żebra w Beskidzie Niskim. W obszarze tym znajdują się dobrze zachowane środowiska żyznej buczyny karpackiej o wysokim stopniu naturalności, z dużymi ilościami martwego drewna o dużych gabarytach. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie kilkunastu gatunków organizmów (w tym chrząszczy, grzybów i porostów), które są tzw. reliktami puszczańskimi.