Województwo małopolskie – co warto zobaczyć na terenie tego regionu? Okazuje się, że na terenie tego województwa jest naprawdę sporo atrakcji i miejsc, do których warto zajrzeć. Chodzi tu nie tylko o zabytki i miejsca historyczne takie jak zamek w Krakowie czy były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Województwo małopolskie ma nam do zaoferowania również przepiękne krajobrazy i miejsca, gdzie możemy poczuć jedność z przyrodą. Do najbardziej ikonicznych należą oczywiście Tatry, do który zaprasza nas jedno z najsłynniejszych polskich miast – Zakopane.
Kraków i okolice
Jedno z najsłynniejszych miast nie tylko w województwie małopolskim, ale i w całej Polsce. Nazywane jest historyczną stolicą Polski, bo właśnie tam swoje główne siedziby mieli niektórzy polscy władcy z dynastii Piastów.
Dlaczego warto odwiedzić Kraków
Jeśli wybierzemy Kraków jako miejsce docelowe naszej podróży po Polsce, możemy odetchnąć z ulgą, jeśli chodzi o transport. Do tego wielkiego turystycznego miasta jeżdżą pociągi z praktycznie każdego większego miasta w Polsce. Oznacza to, że bez względu na to, skąd pochodzimy, zawsze znajdziemy dobre połączenie do stolicy Małopolski. Jeśli mamy szczęście, powinno udać się bez przesiadek.
W Krakowie znajduje się także wiele ofert noclegowych, a zaliczają się do nich hotele, hostele czy schroniska młodzieżowe. Jeśli chcemy znaleźć tani nocleg w Krakowie blisko centrum, możemy skorzystać z takich portali jak booking.com. Właściciele hoteli bardzo często umożliwiają wygodną rezerwację i opłacenie zamówienie za pomocą tego lub podobnego oprogramowania. Jeśli sami mieszkamy w Małopolsce lub w którymś z sąsiednich województw możemy zaoszczędzić na noclegu i wybrać się na wycieczkę jednodniową.
Wartość historyczna
Zwiedzanie Krakowa jest czymś wręcz obowiązkowym dla każdego miłośnika historii Polski. Według kronikarza Ibrahima ibn Jakuba jeszcze przed czasami Mieszka I i chrztu Polski znajdował się tam bogaty gród, więc nie ma się co dziwić, że późniejsi władcy chętni skorzystali z gotowych fundamentów. Ciekawostką jest jednak, że wedle wszelkiego prawdopodobieństwa w momencie chrztu Polski Kraków był pod władaniem czeskich Przemyślidów, a Piastowi odzyskali go dopiero ok. Roku 990.
Wawel – Zwiedzanie obowiązkowe
Najważniejszym miejscem historycznego Krakowa jest oczywiście wzgórze Wawel. Tam właśnie pierwszy król Polski Bolesław Chrobry zlecił prace budownicze, choć ich efekt różnił się od tego, co możemy oglądać dzisiaj. Jak już wspomnieliśmy, historia Krakowa jest dużo starsza niż powstanie pierwszych wawelskich zabudowań, lecz niestety nie mamy dziś o tym zbyt dużej wiedzy. Znamy jednak legendy, które na przestrzeni wieków przechodziły z ust do ust.
Czy Smok Wawelski istniał?
Oczywiście istnienie baśniowej bestii, ziejącej ogniem i terroryzującej mieszkańców, można wsadzić między bajki. Czy to znaczy, że w legendzie o smoku wawelskim nie ma ani krzty prawdy? To też byłoby kłamstwo. Krakowskie legendy wspominają o postaci Kraka, nazywanej także królem Krakiem. Wiemy, że postać ta nie mogła być królem, gdyż na naszych ziemiach koronacja pojawiła się dopiero za czasów Bolesława Chrobrego. Ale według Wincentego Kadłubka, kronikarza żyjącego na przełomie XIII i XIV w., Krak (lub Krakus) miał być jednym z polskich książąt walczących z Galami w czasach przedpiastowskich.
A jak to było w końcu z tym Smokiem Wawelskim? Tego ikonicznego gada znają wszyscy Polacy, wszak już dzieci w podstawówce (lub wcześniej) uczą się o tej bestii. Można powiedzieć, że obok zakopiańskiej ciupagi stał się on jednym z nieoficjalnych symboli narodowych. Według legendy potwór ten miał straszyć mieszkańców grodu Kraka, a niektórych z nich porywać i pożerać. Są jednak różne wersje tej legendy, gdzie w jednej pogromcą smoka jest szewc Skuba (Kojarzony często z szewczykiem Dratewką z dramatu Marii Kownackiej). Inna wersja jednak podaje, że to Krak samodzielnie ubił smoka.
Bez względu na to, która wersja legendy nam się podoba, na Wawelu czeka na nas tylko jeden smok, który już nikogo na szczęście nie porwie. Mowa o popularnej rzeźbie, jaką w 1969 r. wykonał Bronisław Chromy. Był to ten sam rok, w którym miało miejsce lądowanie na księżycu załogi Apollo, ale jak dotąd nikt nie wysunąć teorii kosmicznego pochodzenia smoka.
Zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce
Dlaczego warto odwiedzić kopalnię soli w Wieliczce? Kopalnia soli w Wieliczce nie jest kolejnym nudnym muzeum, po których chodzimy w kółko zawieszając wzrok na eksponatach. Wręcz przeciwnie. Taka wycieczka daje nam szansę na zwiedzenie miejsca, które dawniej było prawdziwą kopalnią i do dzisiaj wygląda mrocznie, a jego atmosferę trudno porównać z czymkolwiek innym. Trudno się więc dziwić, że ten obiekt historyczny odwiedzają nie tylko Polacy, ale również osoby przyjeżdżający z sąsiednich krajów.
Wieliczka – jak dojechać?
Jeśli jedziemy do Wieliczki samochodem, najlepszym pomysłem będzie obranie krakowskiego centrum jako punktu orientacyjnego. Stamtąd będziemy mieć ok. 15 km do kopalni soli, lub 20 jeśli zdecydujemy się jechać obwodnicą. Paradoksalnie ta druga trasa może się wydać szybsza, jeśli akurat są korki, a w takim wielkim mieście jak Kraków nie trudno o nie.
Nie musimy martwić się również o miejsce parkingowe. W pobliżu kopalni soli znajduje się aż 10 płatnych parkingów, które bardzo trudno przeoczyć. Łatwo dostrzeżemy na nich pracowników w odpowiednio oznaczonych strojach, którzy specjalnymi gestami dadzą nam znać o wolnych miejscach do zaparkowania.
Wycieczka w Tatry
Czy Polska jest atrakcyjna pod względem turystycznym? Oczywiście, że tak i nie chodzi tu tylko o zabytki takie jak zamki czy renesansowe kościoły. Możemy poszczycić się przepięknymi krajobrazami, a mamy ich wiele. Na Warmii i Mazurach mamy bajeczne jeziora, Podkarpacie daje nam dostęp do bujnych zielonych Bieszczadów, a Pomorze pozwala nam odpocząć nad błękitnym Bałtykiem. Województwo małopolskie zaś oferuje turystom unikalny tatrzański krajobraz, z którym nie da się nudzić. Nawet miesiąc by nie wystarczył, żeby nasycić się pięknem tego obszaru.
Zakopane – co warto zobaczyć?
Zanim wybierzemy się w głąb Tatrzańskiego Parku Narodowego i wespniemy się na Rysy, warto zacząć wycieczkę od zwiedzania Zakopanego. To miasto przyciąga turystów już od naprawdę wielu lat i nie ma się co dziwić. Oferuje nam ono wiele atrakcji i zachwyca swoją czarującą atmosferą. Co warto zwiedzić w Zakopanem?
Gubałówka
Gubałówka nie zalicza się do najwyższych tatrzańskich szczytów, ale zdecydowanie jest jednym z ikonicznych miejsc, z jakich słynie Zakopane. Szczególnie popularna jest wycieczka koleją linowo-terenową, prowadzącą na to przepiękne wzgórze. Choć kolej ta ma swoje lata, w 2001 r. ją zmodernizowano, a więc nie musimy obawiać się archaiczności tej atrakcji. Dlaczego warto wybrać się na Gubałówkę? Jeśli nie planujemy wejść na żaden z tatrzańskich szlaków, nic nie szkodzi, abyśmy pooglądali Tatry z daleka. Z tego wzgórza widać wszystkie najważniejsze szczyty Tatr, lecz warto przed wycieczką sprawdzić prognozę pogody. Może się okazać, że mgła odbierze nam szanse na ładne widoki.
Wielka Krokiew
Wielkiej Krokwi nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi skoków narciarskich. A zresztą nie trzeba nawet być fanem tej dyscypliny, żeby pamiętać najpiękniejsze skoki Adasia. Skoki narciarskie stały się więc nieodłącznym elementem polskiego folkloru, a Zakopane stało się wręcz miejscem świeckich pielgrzymek. Obecnie możemy nie tylko oglądać Wielką Krokiew, ale też zjechać z niej na specjalnym tubingu, czyli pojeździe przypominającym ponton.
Samo zjechanie to nie jedyny element atrakcji. Możemy również dokupić sobie nagranie z kamery GoPro, dołączonej do naszego tubingu. Dzięki temu będziemy mieć wspaniałą pamiątkę, która uwieczni emocje towarzyszące nam podczas zjazdu. Na koniec dostaniemy także certyfikat, który będzie naszym dowodem, że mieliśmy okazje zjechać z tej samej skoczni, z której skakali Adam Małysz, Kamil Stoch czy Dawid Kubacki.
Krupówki – Zakopane
Jakie są najbardziej znany ulice Polski? Pewnie każdy obywatel kraju potrafiłby wymienić kilka, nawet jeśli zna je tylko z filmów i piosenek. Na pewno w odpowiedziach padłyby najbardziej charakterystyczne ulice Warszawy czy Krakowa, ale nie mogłoby zabraknąć zakopiańskich Krupówek. Są one zdecydowanie wizytówką tego miasta i każda turystyczna wizyta wizyta musi wiązać się ze spacerem przez tę ulicę.
Wzdłuż Krupówek będziemy mieli okazję zobaczyć Muzeum Tatrzańskie, które istnieje już od końca XIX w. Oprócz muzuem miniemy także wiele restauracji, w których możemy zjeść porządny górski posiłek. Obowiązkowym punktem każdej turystycznej ulicy są oczywiście stragany z pamiątkami. Kupimy tam wszystko, co kojrzy się z Tatrami i samym miastem. Najbardziej charakterystyczną pamiątką, jaką możemy przywieźć z tego miejsca jest oczywiście ciupaga. W każdych rozmiarach i w każdej formie. Ciupaga jako bryloczek do kluczy, dmuchany balon w kształcie ciupagi, słodycze w kształcie ciupagi. Można wymieniać w nieskończoność.
Zwiedzając stragany nie zapomnijmy też o zaopatrzeniu się w owczy serek, taki jak redykołka, gołka czy najpopularniejszy – oscypek. Nie zaszkodzi też rozejrzeć się za pocztówką lub magnesem na lodówkę. Niech to jedyne w swoim rodzaju miasto zostanie w naszych wspomnieniach na zawsze.
Tatrzański Park Narodowy
Grzechem byłoby mówić o Małopolsce i nie wspomnieć o Tatrzańskim Parku Narodowym. Góry to jeden z najwspanialszych skarbów naszego polskiego krajobrazu, a nie jedna osoba przyzna, że najpiękniejsze wśród nich są Tatry. Nie ma się co dziwić, bo to właśnie one oferują nam najwyższe punkty, jakie jesteśmy w stanie zwiedzić na terenie całego kraju. To właśnie chęć dotarcia do miejsc niedostępnych podczas codziennego miejskiego życia jest powodem, dla którego tak wiele osób jeździ w Tatry.
Dlaczego Tatry są atrakcyjne turystycznie?
Tatry to jedyny obszar wysokogórski, jaki występuje w Polsce. Oznacza to, że żadne inne miejsce na terenie Polski nie odda tej atmosfery, jaką dają tatry. Lasy, które zajmują ok. 70% całkowitej powierzchni Tatrzańskiego Parku Narodowego, składają się z unikalnej kombinacji różnych gatunków drzew, krzewów i innych roślin.
Bardzo łatwo zachwycić się stawami na jego terenie a także murawami wysokogórskimi, dającymi poczucie obcowania z całkowitym bezludziem. Tak, to prawda. Chociaż jest to jeden z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Polsce i co rusz możemy napotkać turystów, to wciąż mamy wrażenie, że jesteśmy w samym sercu dziewiczej krainy, gdzie możemy odpocząć od cywilizacji choć na kilka godzin.
Chyba nie będzie dużym zaskoczeniem, że jedną z głównych atrakcji turystycznych są… szczyty. Choć Tatry nie są jedynymi górami w kraju, to jednak właśnie tam znajdują się najwyższe szczyty, których zdobycie jest niezwykle satysfakcjonujące. To Tatry mają do zaoferowania wspaniałe szlaki, z czego najtrudniejszym jest słynna Orla Perć. Co jest w nim takiego strasznego? Otóż szlak ten prowadzi przez kilka różnych 2-tysięczników, a więc nie jest to miejsce na wycieczkę dla osób z kiepską kondycją.
Jednym z ikonicznych szczytów jest oczywiście Giewont, z którym łączy się znana wszystkim legenda o śpiących rycerzach. Charakterystyczny wygląd tego szczytu pozwala łatwo rozpoznać go nawet osobom, które nigdy w Tatrach nie były. Jego wizerunek idealnie nadaje się na różnego rodzaju pocztówek i pamiątek związane z polskimi górami.
Oświęcim – zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego
Jednym z miast, które przypominają nam o mrocznych kartach historii, jest Oświęcim. Choć każdy słyszał o tym miejscu, wciąż wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, czym były nazistowskie obozy koncentracyjne. Dla niektórych może być mylące nazewnictwo, bo często zamiennie używamy dwóch nazw. Z tego powodu wiele osób, nie znających dobrzy historii, może się zastanawiać, czy Auschwitz i Oświęcim to to samo. Obie te nazwy odnoszą się do tego samego miasta, z czego pierwsza jest po prostu niemieckim odpowiednikiem. Warto jednak pamiętać, że Oświęcim jest zwyczajnym miastem, a teren byłego obozu jest tylko jedną z jego części. Tak więc nie powinniśmy używać słowa „Auschwitz” w odniesieniu do całego miasta, a jedynie wtedy, gdy mówimy o obozie. Unikniemy dzięki temu nieporozumień.
Dlaczego warto zwiedzić Oświęcim?
„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Ten cytat kojarzą wszyscy, którzy mieli okazję zwiedzać to historyczne miejsce lub czytać na jego temat. Idealnie opisuje on powód zwiedzania byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Choć spacer przez dawne miejsce zagłady może być bolesny, to musimy utrzymywać w naszej zbiorowej pamięci historie o tamtych czasach, aby nigdy nie zapominać do czego mogą prowadzić totalitarne skrajności i nawoływanie do wojny między ludźmi.
Muzeum w Oświęcimiu – zwiedzanie
To, co zobaczymy w byłym obozie koncentracyjnym może zmrozić nam krew w żyłach. Wśród wystaw tego muzeum wciąż znajdują się prawdziwe włosy i ubrania osób, których tam więziono i traktowano w sposób nieludzki. Zobaczymy cele, w jakich byli przetrzymywani, a przewodnik opowie nam o przerażających szczegółach ich życia codziennego. Do najsmutniejszych części takiej wycieczki należą zdecydowanie komory gazowe i piece krematoryjne.
Oświęcim – czy dzieci mogą zwiedzać?
Czy można do oświęcimskiego muzeum wejść z dziećmi? W regulaminie nie znajdujemy bezpośredniego zakazu, ale pojawia się wzmianka o tym, że nie zaleca się zwiedzania obozu przez osoby poniżej 14 roku życia. Wydaje się to rozsądne, biorąc pod uwagę, jakie emocje potrafi w człowieku wzbudzić wizyta w miejscu, gdzie działy się prawdziwie straszne rzeczy.