ILLUSION, Kraków, 2 marca 2014, godz. 19:00


Illusion został założony w 1992 w Gdańsku przez Tomasza ?Lipę? Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka ?Jerry? Rutkowskiego (gitara) i Pawła Herbascha (perkusja). W sierpniu dołączył do nich Jarek Śmigiel (gitara basowa). W drugiej połowie 1992 roku grupa dała kilka koncertów w Niemczech. W maju 1993 zwyciężyła w pierwszej edycji konkursu Marlboro Rock-in, w sierpniu wystąpiła na festiwalu w Jarocinie i Festiwalu Energii Sztuki w Żarnowcu, po czym ? co stanowiło jedną z nagród Marlboro Rock-in ? pojawiła się w Szwajcarii na festiwalu Gampel (gdzie poprzedziła występ Erica Burdona z The Animals).

Główna nagroda w Marlboro Rock-in przewidywała nagranie albumu dla wytwórni Polton. Album ? zatytułowany po prostu ?Illusion? ? w sklepach znalazł się w listopadzie ?93. ?Illusion? było utrzymane w klimatach grunge, a także Pantery czy Cypress Hill. W nagraniu płyty gościnnie uczestniczyli wokalista Grzegorz ?Guzik? Guziński (Ndingue, Red Rooster; później Flapjack) i gitarzysta Janek Sokołowski (eks-Apteka). Miesiąc po wydaniu debiutanckiego albumu kwartet wziął udział w Wojnie Z Trzema Schodami w Gdańsku, w kwietniu ?94 ruszył na trasę wraz z Incrowd, w maju podczas finału następnej edycji Marlboro Rock-in wystąpił w Warszawie przed The Mission, a w sierpniu był jedną z gwiazd festiwalu w Jarocinie. Rok po pierwszej płycie ukazała się ?Illusion 2?. Bardziej przemyślana, bardziej dopracowana ? wciągała w podróż po świecie potężnego brzmienia, ostrych i rwanych riffów, agresywnej wokalistyki Lipy. Po tej płycie Lipnicki został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii ?najlepszy wokalista?. W marcu i kwietniu ?95 kwartet zagrał kilkanaście koncertów w klubach całego kraju wraz z Flapjackiem i Dynamind. Koncerty stanowiły połączenie bezkompromisowej muzyki, żywiołowości i humoru. Illusion i Flapjack każdy występ kończyli wspólnie zagranym utworem. Podczas wspomnianej trasy Lipnicki i spółka poprzedzali także Pro Pain w warszawskim Colosseum. Ponadto grupa wzięła udział w Pożegnaniu Karnawału i Odjazdach w katowickim Spodku (podczas tej drugiej imprezy wyszła na scenę przed Therapy? i X-Blocks). Następny album Illusion ? ?Illusion 3? ? jak zwykle pojawił się w listopadzie, tym razem 1995 roku. To najbardziej zróżnicowana płyta w dorobku kwartetu, na której obok utworów typowo czadowych (np. ?Nikt?, ?Vendetta?) znalazło się też miejsce dla kawałków spokojniejszych, trochę psychodelicznych. Album doczekał się nominacji do Fryderyków w kategorii ?muzyka alternatywna?, a Lipnicki ponownie w kategorii ?wokalista?. W pierwszej połowie roku 1996 Illusion odbył aż dwie trasy koncertowe. Pierwszą w marcu z Flapjack i Dynamind ? kiedy objechał kilkanaście największych miast Polski. Drugą w maju ? której fragmenty trafiły na wydany w październiku tego samego roku koncertowy album ?Illusion 4 ? Bolilol Tour?. Płyta ta, zawierająca wyróżniające się kompozycje znane z poprzednich wydawnictw, potwierdziła opinię, że Illusion to jeden z najlepszych polskich koncertowych zespołów lat 90-tych. W lipcu kwartet wystąpił na festiwalu w Węgorzewie. Na przełomie lutego i marca ?97 ruszył w trasę razem z Funny Hippos. W 1998 roku Illusion wydał swoją ostatnią płytę ? ?Illusion 6?.
14 listopada 1999 roku w gdańskim klubie ?Kwadratowa? odbył się ostatni, pożegnalny koncert zespołu. Trwał on około 2.5 godziny i można było usłyszeć wszystkie najlepsze kawałki Illusion. Re-edycje, które właśnie ukazują się nakładem Metal Mind Productions zawierają zremasterowany materiał z Illusion 2,3 i 4, wzbogacony o bonusy. (Źródło: http://www.illusion.art.pl)

Miejce koncertu: Klub Kwadrat ul. Skarżyńskiego 1
Otwarcie wejść 18:00 start 19:00
Bilety: przedsprzedaż 40zł w dniu koncertu 50zł

Bilety do nabycia:
BILETY KOLEKCJONERSKIE:
Klub Pod Jaszczurami, Rynek Gł. 8
Klub Kwadrat, ul. Skarżyńskiego 1
Metal Shop, ul. Długa 17
Klub Dziekanat, ul. Pędzichów 23
Carton Shop, ul. Floriańska 36
Loch Ness Pub, ul. Warszawska 15
Hard Rock Pub, ul Grodzka 42
Galeria Kazimierz ” stoisko TAKT 24″ (poziom 0)
Bilety z systemu Ticketpro w sieci sklepów: EMPIK, MEDIA MARKT, SATURN w całej Polsce.
Kup bilet nie wychodząc z domu: Ticketpro

Twoja Małopolska jest patronem medialnym tego wydarzeniaGaleria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 12 Lutego 2014

Podziel się