Wielka Śnieżna- najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski.i

Kategoria: Wycieczka w góry

Wielka Śnieżna to najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski, zarazem najgłębsza jaskinia Tatr. Jej długość wynosi ponad 23 km, przy 829 m. deniwelacji, czyli różnicy poziomów pomiędzy najwyższym a najniższym miejscem w jaskini.

Jaskinia Wielka Śnieżna stanowi nie lada gratkę dla doświadczonych i dobrze wyekwipowanych grotołazów; obfituje w wiele pionowych studni, miejsca dostępne jedynie z akwalungiem oraz lodospad. Na podstawie opowieści górali w 1959 roku ekspedycja dotarła i eksplorowała jaskinię Śnieżną. Szybko okazało się, że kawerna ta jest jedynie swoistym przedsionkiem do całej sieci podobnych krasowych podziemnych tuneli. Obecnie, po wielu wyprawach w głąb ziemi na Jaskinię Wielką Śnieżną składają się dawne: Jaskinia Śnieżna, Jaskinia Nad Kotlinami, Jasny Awen, jaskinia Wielka Litworowa oraz jaskinia Wilcza. Kompleks ten „powstawał” w ciągu przeszło czterdziestu lat, kolejni śmiałkowie przebijali ściany i tworzyli połączenia między nimi.

W kompleksie można wyszczególnić wiele ciągów wodnych oraz podziemnych wodospadów, znajdujących swoje ujście w leżącym -490 m pod ziemią poziomym korytarzu zwanym Wodociągiem.

Jaskinia jest ciągle eksplorowana i speleolodzy wiążą z nią duże nadzieje. Niewykluczone, że obecna jej powierzchnia w przeciągu kilku kolejnych lat ulegnie powiększeniu. Istnieje wiele nieodkrytych jeszcze miejsc, a i wielce prawdopodobnym jest, że głębiej pod ziemią istnieją kolejne kompleksy jaskiniowe. Wielka Śnieżna to największa jaskinia w Polsce, skrywająca w swoich głębinach wiele sekretów, które czekają na odkrycie przez kolejne pokolenia grotołazów. To w tej jaskini swój pierwszy poważny chrzest przechodzą młodzi adepci tego sportu.
Wstęp do jaskini jest mocno ograniczony - znajduje się ona w obszarze rezerwatu. Eksplorowanie tej jaskini wiąże się z bardzo dużym niebezpieczeństwem i stanowczo odradzamy samodzielne wyprawy w jej głąb.
 
Fotografie wykorzystane w galerii pochodzą ze strony http://www.sktj.pl/epimenides/tatry/sniezn_p.html i są własnością ich właścicieli.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


  Sandra @ 2015-01-29 11:02 Odpowiedz odpowiedz

Więcej informacji o tej jaskini można też na http://biurorekordow.pl/najglebsza-i-najdluzsza-jaskinia-w-polsce/
powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 19 Lutego 2011

Podziel się