Rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka.


Rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka znajduje się na terenie tak zwanych Małych Pienin, a dokładnie w dolinie Skalskiego Potoku uchodzącego do Grajcarka w miejscowości Jaworki, oraz na zboczach zalesionej góry Skalskie (789 m n.p.m.).  Utworzenie rezerwatu miało miejsce w 1961 roku, a jego powierzchnia wynosi 19,02 ha. Głównym powodem powstania rezerwatu na tym obszarze była ochrona niepotarzalnego krajobrazu, lasu i cennych naskalnych i ciepłolubnych zespołów roślinności porastających wapienne skały i strome zbocza. Tego typu rośliny w ich naturalnym środowisku można zaobserwować w niewielu miejscach w Pieninach.

W lesie porastającym rezerwat gniazduje rzadki ptak puchacz, a z rzadkich w skali całego kraju gatunków roślin stwierdzono występowanie dwulistnika muszego.

By dostać się do rezerwatu najlepiej uczynić to od strony Jaworek, choć wcześniej trzeba to uzgodnić z nadleśnictwem, ze względu na ścisłą ochronę występujących tam roślin i zwierząt. Dojście to droga (nie jest szlakiem turystycznym), która prowadzi przez pola uprawne Skalskie. To właśnie tam znajdowało się nieistniejąca już dziś łemkowska wieś. Na skraju lasu przechodzi się przez monumentalną bramę skalną, którą utworzona jest w zasadzie przez dwie skały – po prawej stronie Dziurawa Skała, a po lewej Czerwona Skała. Kolejna część wędrówki prowadzona jest korytem potoku, co stanowi duże wyzwanie ze względu na leżące tam wielkie głazy.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 29 Grudnia 2012

Podziel się