Rezerwat przyrody Wysokie Skałki.


Rezerwat przyrody Wysokie Skałki to krajobrazowy i leśny rezerwat przyrody, który położony jest na Wysokiej (1050 m n.p.m. - najwyższy szczyt Pienin), na obszarze Małych Pienin, na granicy ze Słowacją, na wysokości 900-1050 m n.p.m. Administracyjnie rezerwat umiejscowiony jest w gminie Szczawnica, w województwie małopolskim. Utworzony został w 1961 roku. Początkowo jego powierzchnia wynosiła 10,9 ha, później powiększono ją do 13,9 ha.

 
W rezerwacie Wysokie Skałki pod ochroną jest jedyny zachowany w Pieninach fragment górnoreglowego naturalnego lasu świerkowego. Lata 1947-1957 to okres, w którym las został bardzo przetrzebiony podczas zagospodarowywania opuszczonych przez Łemków terenów Pienin, jednak po kilkudziesięciu latach odtworzył się.

Rezerwat przyrody Wysokie Skałki to przede wszystkim niezwykłe okoliczne krajobrazy, które można podziwiać ze szczytu, takie jak: Pieniny, Tatry, Babią Górę, czy Pasmo Radziejowej. Po wschodniej stronie wierzchołka Wysokiej na uwagę zasługują monumentalne skały wapienne, których wysokość sięga nawet 20 m

Runo leśne rezerwatu i niewielkie niezalesione miejsca to obszar występowania m.in. takich rzadkich roślin jak: lilia złotogłów, powojnik alpejski, tojad dzióbaty, wawrzynek wilczełyko, jaskier platanolistny i modrzyk górski. Niezwykle bogata jest również fauna ptaków, gniazdują tu m.in. puchacz, myszołów zwyczajny i orlik krzykliwy.

W rezerwacie Wysokie Skałki wytyczone zostały szlaki turystyki pieszej:
- szlak turystyczny zielony – prowadzi z Jaworek przez Wąwóz Homole i Polanę pod Wysoką,
- szlak turystyczny niebieski – biegnący grzbietem Małych Pienin ze Szczawnicy przez Szafranówke, Durbaszkę, Wysoką, Wierchliczkę, przełęcz Rozdziela, rezerwat przyrody Białą Wodę do Jaworek.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 10 Grudnia 2012

Podziel się