Praca dla elektryka w Krakowie vs niemieckie oferty pracy - co naprawdę bardziej się opłaca?


Niezależnie od tego, czy przeglądamy ogłoszenia o pracę dla elektryków w Polsce, czy za granicą, ofert nie brakuje. Są one oczywiście zróżnicowane pod względem uprawnień, warunków pracy, ale i finansów. Wielu elektryków zastanawia się czy szukać pracy w większych polskich miastach, np. w Krakowie, czy może lepiej zaryzykować i wyjechać do Niemiec. Co lepiej się opłaca – praca dla elektryka w Polsce czy w Niemczech?


Praca dla elektryka w Krakowie czy w Niemczech?


Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli bierzemy za główny wyznacznik jedynie pieniądze to sprawa jest oczywista, wiadomo, że za granicą zarabia się lepiej, a i warunki są bardziej komfortowe. Na początek warto sprawdzić czym różnią się między sobą oferty pracy dla elektryków w Krakowie i w Niemczech, można to zrobić na stronie z ogłoszeniami praca.money.pl/indeks/elektryk-krakow-1514391/. Dostępne są tam anonse zarówno polskie, jak i zagraniczne. To, czy można aplikować do pracy w Niemczech, zależy głównie od kompetencji elektryka.
 

Ile zarabia elektryk w Polsce, a ile w Niemczech?


Różne są dane na ten temat. Z ankiet przeprowadzanych przez firmę Sedlak&Sedlak w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wynika, że średnie zarobki elektryków w Polsce wynoszą 3318 zł brutto, co daje 2378 zł netto. 25% elektryków zarabia więcej niż ta kwota, ale również 25% specjalistów zarabia mniej.

Zupełnie inaczej wyglądają zarobki w Niemczech. Polacy pracujący tam w oparciu o umowę o pracę nie mogą zarabiać mniej niż prawie 9 euro za godzinę, co już znacznie przewyższa dochody elektryków w Polsce. Warto wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy fachowiec z Polski zaczyna od najniższej stawki. Przeciętnie elektrycy zarabiają około 13 euro na godzinę, mogą też więcej, ale to zależne jest od doświadczenia, uprawnień, ale i firmy, w której są zatrudnieni.
 

Praca dla elektryka w Niemczech – na co uważać?


Osoby, które mają już za sobą różne doświadczenia związane z pracą w obcym kraju, chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na ten temat w sieci. Według elektryków, którzy pracują w Niemczech konieczna jest znajomość języka niemieckiego i to przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Im lepsze posługiwanie się obcym językiem, tym większe możliwości rozwoju i awansu. Oprócz tego trzeba oczywiście posiadać wykształcenie kierunkowe, doświadczenie w zawodzie, uprawnienia do wykonywania zawodu, mile widziane u wielu pracodawców jest także prawo jazdy kategorii B.

Przeglądając ogłoszenia o pracę warto sprawdzać jaki jest zakres wymagań na danym stanowisku, czego oczekuje pracodawca, ale i co oferuje. Chyba nikogo już nie trzeba przekonywać do tego, by dana praca była legalna i opierała się na pisemnej umowie. Niektóre firmy gwarantują pracownikom zakwaterowanie na czas pracy, dodatkowe ubezpieczenie, a nawet kursy języka niemieckiego. Dlatego też warto uważnie przyglądać się ogłoszeniom o pracę w Niemczech i aplikować do takich firm, w których faktycznie będzie można dobrze zarobić jako elektryk.
 Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 21 Maja 2018

Podziel się