Spływ dunajcem


Wapienne, często całkiem pionowe ściany Pienin, drewniane zabytki i Jezioro Czorsztyńskie – tym właśnie przywita nas Pieniński Park Narodowy. 

W Łopusznej natrafić można na niegdyś drewniany dwór. Powstały pod koniec XVIII w. za sprawą Romualda Lisickiego w 1892 r. został otynkowany i pobielony. Obecnie znajduje się pod opieką Muzeum Tatrzańskiego, udostępniając ekspozycję poświęconą zarówno dworowi, jak i Łopusznej. Niedaleko znajduje się chata z XIX w., w której znajźć można tradycyjne wyposażenie Podhalańskiego gospodarstwa wiejskiego.
 
Wartym uwagi jest również drewniany kościół z XV w., którego punktem centralnym jest gotycki tryptyk Koronacji NMP. 
 
Niedaleko, w Dębnie, znajduje się jeden z najcenniejszych przykładów architektury drewnianej. Zbudowany z XV w. gotycki kościół św. Michała Archanioła został w 2003 r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
 
Największym zabytkiem tej trasy jest średniowieczna warownia, przeobrażona w renesansowy zamek. Przez wieki pozostający w rękach Węgrów na dobre wtopił się w krajobraz. Atrakcją zamku poza śladami zostawionymi przez wieki jest sala tortur w której znajdują się m.in. dyby w które, według legendy, został zakuty Janosik. Można skorzystać także z restauracji znajdującej się w dawnej sali balowej a także skorzystać z pokoju hotelowego. Taras widokowy pozwala na zachwycenie się panoramą Pienin i Spisza, położonymi po przeciwnej stronie Jeziora Czorsztyńskiego.
 
 
"Kto raz te miejsca poznał...ten będzie miał ich obraz na zawsze w pamięci wyryty"  pisał w 1831 r. Jan Roztworowski. Mowa oczywiście o Trzech Koronach, majestatycznie górujących ponad Pienińskim Parkiem Narodowym. Najwyższy punkt wznoszący się na wysokość 982 m. n.p.m. oferuje platformę widokową zdolną pomieścić 30 osób jednocześnie, z której rozpościera się widok na 500- metrową przepaść, przełom Dunajca a także na bardziej oddalone Tatry, Beskid Sądecki i Gorce. 
 
Największą atrakcją turystyczną jest spływ tratwą Dunajcem. Podczas dwu i pół godzinnej wycieczki meandrującą pomiędzy wzgórzami rzeką można się będzie napawać unikatowymi, nierzadko endemicznymi cudami przyrody, a całą podróż umilą nam bajdy i legendy opowiadane przez flisaków. Spływ zakończy się w Szczawnicy.
 
Miasteczko to słynie z leczniczych wód mineralnych. W zabytkowej willi mieszczącej się w centrum miasta, przy placu Dietla ulokowane zostało Muzeum Pienińskie. Na szczyt Palenicy można dostać się koleją krzesełkową, i stamtąd napawać się widokiem na Tatry, Pienieny i Beskid sądecki. Zimą możliwy jest zjazd na nartach po kilku trasach o różnym stopniu trudności. 
Wycieczka trwa około 8-9h.
 
Szczegółowe informacje i rezerwacje pod num. tel.  (+48) 531 954 951
 Galeria zdjęć


Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Administrator
Data publikacji: 17 Sierpnia 2011

Podziel się