Śladami Jana Pawła II

Kategoria: Wycieczka objazdowa

Karol Józef Wojtyła (ur. 18.05.1920 r., zm. 2.04.2005 r.) to postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Urodzony w Wadowicach, niewielkiej miejscowości pod Krakowem zmienił oblicze historii świata, a jego niezmącony niczym optymizm dodawał otuchy tam, gdzie było to najbardziej potrzebne.

Wojtyłowie wiedli skromne życie. Matka zajmowała się domem, ojciec zaś, porucznik w Powiatowej Komendzie Uzupełnień utrzymywał rodzinę. Młody Karol Wojtyła lub, jak go zdrobniale nazywali koledzy Lolek, był uważany za bardzo utalentowane dziecko. Lubił poezję, angażował się w teatr, grał w piłkę, kochał wyprawy w góry oraz spływy kajakowe. Po skończeniu Gimnazjum Męskiego w Wadowicach przeniósł się do Krakowa i rozpoczął studia na wydziale polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybuch II wojny światowej pokrzyżował Karolowi plany, zmuszony był do pracy fizycznej – najpierw w kamieniołomach w Zakrzówku, następnie w oczyszczalni soli. W 1942 r. zdecydował się przystąpić do Metropolitarnego Seminarium Duchowego w Krakowie, w którym naukę zakończył jako kapłan. W tym momencie zaczęła się jego długa i kręta droga do otrzymania najwyższego stanowiska w hierarchii kościoła katolickiego.
 
Już jako papież wielokrotnie powracał w swoich przemówienia do czasów młodości, z nostalgią wspominając Wadowice. Dziś w tym miasteczku zapoznać się można z czasami jego młodości odwiedzając Dom Rodzinny Ojca Świętego, muzeum przedstawiające ekspozycje związane z pasjami Jana Pawła II – piłką nożną, wyprawami górskimi. Na całokształt wystawy składają się liczne zdjęcia, świadectwa ukończenia szkół, a także z późniejszego okresu – m.in. sutanny i modlitewnik. 
 
W powstałym w XV w. przebudowanym później na styl barokowy kościele Ofiarowania NMP „Lolek” przyjął chrzest.
 
Kolejnym ważnym punktem wyprawy jest Kalwaria Zebrzydowska. Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej to miejsce, które jako ksiądz, biskup a następnie kardynał Karol Wojtyła odwiedzał bardzo często, prosząc o modlitwę „za życia, jak i po śmierci”. Miasto, jako jedyna kalwaria na świecie, wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
 
Rezerwacje i szczegółowe informacje pod num. tel.  (+48) 531 954 951
 Galeria zdjęć


Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Administrator
Data publikacji: 26 Kwietnia 2011

Podziel się