Oświęcim

Kategoria: Zwiedzanie miasta

W Oświęcimiu znajduje się jeden z największych obozów zagłady Auschwitz-Birkenau. W tym obozie koncentracyjnym naziści dokonali ludobójstwa na milionach Żydów, Polaków i innych nacjach. Nad bramą wejściową znajduje się przewrotny napis „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym). Ten tragiczny pomnik historii stanowi przypomnienie o cierpieniach i śmierci ludzi tam zgładzonych. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
 
Szczegółowe informacje i rezerwacje pod num. tel. 531 954 951 oraz na stronie http://cracow-tourism.pl/
 
 

Zbudowany w miejscu opuszczonych koszar obóz Auschwitz I mieści na swoim terenie dwadzieścia dziewięć budynków jedno i dwu piętrowych. W tym obozie przetrzymywano więźniów przeznaczonych do przymusowej pracy, mieściła się tutaj także siedziba główna dowództwa obozu oraz miejsce przeprowadzania in vivo eksperymentów pseudomedycznych. Większość budynków w tym segmencie wraz z bramą główną – strażnicą i rampą kolejową zostało zachowanych w nienaruszonym stanie. Prowadzone nieustannie prace konserwacyjne pozwalają na utrzymanie tego miejsca w godnym dziejących się tu wydarzeń stanie. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Rosnący w siłę ruch oporu w Polsce stanowił poważne zagrożenie dla okupanta. Z tego powodu wszystkie próby działań podziemnych były dotkliwie karane, a więzienia bardzo szybko uległy przepełnieniu. W 1940 r. za pozwoleniem Himmlera na terenie miasta Oświęcim powstał obóz koncentracyjny, początkowo przeznaczony głównie dla działaczy podziemia i inteligencji Polskiej. Po pewnym czasie Auschwitz I stało się mieszaniną więźniów politycznych, rebeliantów, radzieckich jeńców wojennych, księży, Żydów i innych, określanych mianem „elementu antyspołecznego”. Przeznaczony początkowo dla 10.000 osób obóz po pierwszej wizytacji Himmlera nakładem pracy w nim osadzonych został powiększony zgodnie z nazistowskim planem na 30.000 ludzi. W tym samym czasie, w 1941 r. z jego rozkazu w oddalonej o niespełna trzy kilometry wsi Brzezinka powstał drugi kompleks obozowy – Auschwitz II Birkenau. Zwieńczeniem prac było umieszczenie nad bramą prowadzącą do obozu napisu „Arbeit macht frei”. 
 
Obóz w Oświęcimiu bez krzty kłamstwa można nazwać państwem w państwie. Wykształciła się tutaj ścisła hierarchia, począwszy od dowodzących oficerów, przez szeregowych żołnierzy, po uprzywilejowanych więźniów funkcyjnych. Na terenie obozu funkcjonowały pomieszczenia administracyjne, laboratorium medyczne, więzienie, działający od 1943 r. dom publiczny, sala ćwiczeń orkiestry dętej oraz krematorium.
 
 
W Brzezince powstał drugi obóz, przeznaczony na obóz śmierci. Auschwitz II – Birkenau był największym nazistowskim obozem zagłady.  Na 140 ha ogrodzonych drutem kolczastym terenu do 1944 r. wzniesiono ponad 300 różnych budynków, począwszy od prowizorycznych, grupowych sanitariatów, przez baraki i wartownie, aż po krematoria i komory gazowe. Szacuje się, że w Auschwitz II Birkenau zginęło ponad milion więźniów przewiezionych z obozu pierwszego. Dokładna ilość ofiar jest niemożliwa do oszacowania. Niemcy zniszczyli większą część dokumentacji, a transporty jadące bezpośrednio do Brzezinki często kończyły swój bieg bezpośrednio przy komorach gazowych, bez identyfikowania i numerowania więźniów. Kompleks obozowy w Oświęcimiu jako jedyny oznaczał przybyłych do nich więźniów numerem wytatuowanym początkowo na piersi, później na przedramieniu. Na czas pobytu to właśnie numer zastępował osadzonym ich prawdziwą godność.
 
Na wiosnę 1942 r. zgodnie z planem powstałym rok wcześniej rozpoczęło się „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Od tego czasu do obozu zaczęły napływać transporty wielu żydowskich istnień, głównie z Polski i Węgier. 
 
Podczas zwiedzania obozu Auschwitz I i Auschwitz II wszystkie obiekty udostępnione są dla odwiedzających, w budynkach mieszczą się ekspozycje przedstawiające dokumenty, zdjęcia, sprzęt obozowy i militarny a także poruszające do głębi włosy, okulary, buty i inne przedmioty z których ograbieni zostali osadzeni. Samo zwiedzanie obozu trwa nie krócej niż 3 godziny, zazwyczaj jest to około 5 godz. 
 
Szczegółowe informacje i rezerwacje pod num. tel.  (+48) 531 954 951Galeria zdjęć


Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Administrator
Data publikacji: 17 Sierpnia 2011

Podziel się