IX Krakowskie Miniatury Teatralne


Przed nami IX Krakowskie Miniatury Teatralne! W tym roku wydarzenie to będzie wyjątkowe i przełomowe – wybrane sztuki po raz pierwszy zostaną wystawione w Operze Krakowskiej i Centrum Kongresowym ICE Kraków. Po raz pierwszy też w Krakowie zagości Teatr 6. Piętro ze znakomitym spektaklem „Niezwyciężony” (02.07, Opera Krakowska), a także Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia z przedstawieniem „Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami” (06.07, Centrum Kongresowe ICE Kraków). Oprócz tego zobaczymy następujące spektakle: „Bóg Mordu” (01.07) w kinie Kijów oraz „Zacznijmy jeszcze raz” (03.07),  „Supermenka” (04.07) i „Obłoczni, czyli Sen Chopina” w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Dokładny program i opis spektakli poniżej.

1.07, godz. 19.00
Kino Kijów Centrum, al. Zygmunta Krasińskiego 34
Bóg Mordu
Reżyseria: Lesław Żurek
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Obsada:
Katarzyna Maciąg, Lesław Żurek, Katarzyna Misiewicz – Żurek, Piotr Ligienza
Bóg mordu to niezwykle „aktorsko” napisana komedia psychologiczna jednej z najpopularniejszych autorek w Europie Yasminy Rezy. Akcja spektaklu rozgrywa się w czasie rzeczywistym podczas spotkania dwóch małżeństw dotyczącego bójki ich dzieci. Czwórka dorosłych „wychowanych” osób rozmawia w „kulturalny” sposób o zaistniałej sytuacji. Z pozoru kurtuazyjne spotkanie stopniowo przeradza się w otwarty konflikt. Tytułowy Bóg mordu uwidacznia się w zachowaniu bohaterów z każdą chwilą spędzoną w jednym pomieszczeniu ukazując coraz większe pęknięcia w skorupie mieszczańskiego wychowania.
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 40 min
Bilety: 80zł

2.07, godz. 19.00
Opera Krakowska, ul. Lubicz 48
Niezwyciężony
Spektakl Teatru 6. piętro w Warszawie
Reżyseria: Eugeniusz Korin
Scenografia - Marcin Pietuch
Kostiumy - Dorota Williams
Tłumaczenie tekstu - Małgorzata Semil
Projekcje - Marcin Kot Bastkowski
Konsultacja muzyczna - Tomasz Szymuś
Konsultacja ruchu scenicznego - Anna Głogowska
Obsada:
Emily - Agnieszka Grochowska
Oliver - Bartłomiej Topa
Dawn - Aleksandra Popławska
Alan - Szymon Bobrowski
Wszystko w tej sztuce zaczynając od tytułu jest przewrotne, śmieszne i smutne zarazem. Komiczne niezauważalnie przeistacza się w tragiczne, a jedno i drugie łączy się w przejmująco prawdziwym obrazie zagubienia współczesnego nam świata… Już sam tytułowy Niezwyciężony po bliższym poznaniu okazuje się być nazwą dwóch mało do siebie podobnych „zjawisk” – legendarnego brytyjskiego lotniskowca, walczącego w wielu bitwach końca XX wieku i… rudego kota, postrachu sąsiedzkich ptaków i zwierząt domowych.
Czas trwania spektaklu: 2 godz. 45 min.
Bilety: 90, 100, 110, 120 zł

3.07, godz. 18.00
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowi, ul. Straszewskiego 21-22
Zacznijmy jeszcze raz
Spektakl Centrum Kultury w Gdynii
Reżyseria: Tomasz Sapryk
Tekst: Aleksandra Wolf
Scenografia: Witold Stefaniak
Kostiumy: Małgorzata Zwolińska
Asystentka reżysera: Alicja Cembrowska
Autor monologu Karola: Marek Modzelewski
Wizualizacje: Sebastian Mul
Światło i dźwięk: Jarosław Barczewski
Obsada:
Tomasz Sapryk
Aldona Jankowska
Podobno w życiu najważniejsze są wiara, nadzieja, miłość i… uśmiech. Ona – terapeutka uzdrawiająca związki małżeńskie. On – pacjent rujnujący związek małżeński. Ona – opanowana, kompetentna i przewidywalna. On – nieopanowany, niekompetentny i nieprzewidywalny. Wszystko jasne. Czyżby? Przyjdzie im rozegrać pojedynek do ostatniej komediowej kropli krwi. Wiele zerwanych masek, zdemaskowanych grzechów i… naprawionych błędów. Zacznijmy jeszcze raz to nie kolejna kopia amerykańskiego sukcesu z Broadwayu. Ola Wolf z maestrią napisała sztukę o nas… bardzo bliską polskiemu widzowi.
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 15 min.
Bilety: 80 zł

4.07, 19.00
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, ul. Straszewskiego 21-22
Supermenka
Spektakl Teatru Gudejko
Reżyseria: Jerzy Gudejko
Scenografia: Krzysztof Kelm
Kostiumy: Grażyna Gudejko
Obsada:
Jowita Budnik
W Supermence jak w życiu – dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następuje po łzach i wściekłości. Opowieść o kilku latach życia współczesnej Polki. Kobiety wykształconej, inteligentnej, błyskotliwej i pracowitej. Matki, żony, córki, pracownika, pracodawcy, kobiety szczęśliwej i nieszczęśliwej, zakochanej i samotnej, spełnionej i zdesperowanej. W opowiadanej przez Jowitę Budnik historii pojawia się galeria groteskowych, choć z życia wziętych postaci. Desperackie próby bohaterki próbującej poradzić sobie na niebezpiecznych zakrętach życia wzbudzają z jednej strony wielki podziw, a z drugiej wywołują salwy śmiechu. Możemy obserwować Jowitę Budnik w przejmujących monologach, finezyjnych, zabawnych dialogach, próbie tańca erotycznego, w czasie przetykania kolanka pod zlewem i w niezwykle bogatym repertuarze wokalnym.
Czas trwania spektaklu: 90 min
Bilety: 60 zł

5.07, godz. 19.00
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, ul. Straszewskiego 21-22
Obłoczni, czyli Sen Chopina
Reżyseria: Grzegorz Walczak
Obsada:
Olgierd Łukasiewicz,
Henryk Talar
Grzegorz Walczak
oraz zespół muzyczny w składzie:
Maria Pomianowska – śpiew, sarangi, kamancze gadułka, er-hu, morin-hur, suka fidel
Gwidon Cybulski – śpiew, balafon, bęben, cymbały
Ewa Beata Ossowska – fortepian
Muzyka: Fryderyk Chopin w oryginale i w twórczych parafrazach Marii Pomianowskiej oraz Julian Fontana (fragmenty). Muzyka Chopina w niezwykłej, etnicznej aranżacji Marii Pomianowskiej – multiinstrumentalistki znanej i koncertującej niemal na wszystkich kontynentach oraz najwybitniejsi aktorzy polskiego teatru, kina, telewizji i radia – Olgierd Łukasiewicz oraz Henryk Talar – o to wybitna kolaboracja spektaklu Obłoczni. Utwór początkowo nagrany w styczniu 2012 r. w formie słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia, podczas swojej premiery w Teatrze Praga zaowocował pochlebnymi recenzjami i niesamowitym sukcesem spektaklu podczas jego dalszej prezentacji.
Historia oparta jest na faktach z życia Chopina i jego wieloletniego przyjaciela – Juliana Fontany – rówieśnika, osobistego powiernika, kopisty, wydawcy i popularyzatora dzieł Mistrza, podróżnika, tłumacza Don Kichota, autora dzieł z zakresu ortografii, astronomii, a także kompozytora. Nowoodkryte listy Fontany do Stanisława Egberta Koźmiana i wicehrabiny Kornelii de Verny, wraz z niektórymi listami Chopina rzuciły nowe światło na jak się okazuje, niejednoznaczną przyjaźń między dwoma kompozytorami, z których tylko jeden był wielki.Twórczość Chopina została przedstawiona za pomocą niecodziennego chwytu literackiego – fantasy, w połączeniu z dokumentalistyką biograficzną oraz w odmiennej niż zwykle perspektywie muzycznej. Spektakl nie traktuje tematu chopinowskiego w sposób jubileuszowo-akademijny, nie jest też utrzymany w patetycznym tonie – posiada momenty swobodne, a nawet żartobliwe. Z kolei konflikt dramatyczny opiera się na najnowszych zdobyczach wiedzy – nowoodkrytych i niedawno opublikowanych przez Magdalenę Oliferko listach Chopina i listach Fontany do przyjaciół.
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 25 min.
Bilety: 80 zł

6.07, godz. 19.00
Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17, Sala Audytoryjna S1
Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami
Spektakl Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu
Scenariusz i reżyseria: Konrad Imiela
Tłumaczenia piosenek: Rafał Dziwisz
Kierownictwo muzyczne: Zbigniew Czwojda
Obsada:
Dean Martin: Maciej Maciejewski
Sammy Davis Jr.: Konrad Imiela
Frank Sinatra: Błażek Wójcik
Konferansjer: Marek Kocot (gościnnie)
Sister I, Violetta Villas: Ewa Szlempo
Sister II: Magdalena Wojnarowska
Sister III: Marta Dzwonkowska
Ella Fitzgerald: Emose Uhunmwangho
Megaciacha, supercool bad boys, ale towary! – dzisiaj na dżentelmenów w smokingach nikt tak nie woła. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku też pewnie aż tak nie wołano, chociaż dziewczyny na widok Sinatry piszczały ledwie odrobinę powściągliwiej niż na widok Beatlesów. Frank Sinatra, Dean Martin i Sammy Davis Jr stanowili trzon Rat Pack wokół którego krążyło liczne, zmieniające się grono kompanów i maskotek. Zresztą nazwy „banda szczurów” sami nie używali, woleli mówić o sobie „The Clan” albo „The Summit”. Ochrzcili ich tak dziennikarze i publiczność w nawiązaniu do wcześniej istniejącej, nowojorskiej paczki Humphreya Bogarta. Ta trójka rządziła w Las Vegas: w towarzystwie Marylin Monroe, Shirley MacLaine, Binga Crosby’ego, prezydenta Kennedy’ego – a być może także kilku mafiozów – imprezowali z dużym przytupem i prawdę mówiąc, ich koncerty były tych zabaw dalszym ciągiem. I to się udało pokazać w Capitolu: aktorzy z piętnastoosobowym Big Bandem pod dyrekcją Zbigniewa Czwojdy zdobywają widzów dosłownie w chwilę po podniesieniu kurtyny. Spektakl Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami opowiada o fenomenie trójki artystów amerykańskich będących u szczytu kariery na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
Czas trwania spektaklu: 2 godz. 5 min.
Bilety: 70, 80, 90, 100, 110 zł

www.krakowskieforum.pl
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 6 Czerwca 2018

Podziel się