Transport międzynarodowy Francja - potężna gospodarka


Francja to trzecie pod względem wielkości państwo w Europie oraz drugie pod względem wysokości nominalnego produktu krajowego brutto. Nic dziwnego, że transport międzynarodowy stanowi ważną gałąź w tym kraju.

Transport międzynarodowy Francji autostradami stoi

Powierzchnia Francji metropolitalnej to niewiele ponad 550 tysięcy kilometrów kwadratowych. Żeby dojechać z wysuniętego najbardziej na północ miasta Calais do znajdującej się po przeciwnej stronie kraju Marsylii, trzeba przejechać prawie 1100 kilometrów. Tak duże dystanse między wieloma ważnymi miastami sprawiły, że niezbędne było budowanie autostrad. Po zakończeniu II wojny światowej we Francji nastąpił szybki rozwój sieci autostradowej. W dwadzieścia lat zbudowano 1000 kilometrów najwyższej klasy dróg. Rządzący Francją nie zwalniali tempa i z każdym kolejnym rokiem liczba autostrad sukcesywnie się zwiększała. Obecnie wynosi ona prawie 12 tysięcy kilometrów (w Polsce około 2000 tysięcy). Z kolei wszystkich dróg asfaltowych jest w kraju Napoleona prawie 900 tysięcy kilometrów. Nic więc dziwnego, że transport drogowy jest podstawą całego transportu osób i towarów we Francji.

Handel kwitnie
To że transport międzynarodowy Francja odbywa się najczęściej drogą lądową, to już wiemy. Jednak, co i komu dostarczają Francuzi? Największymi partnerami gospodarczymi Francji są, co nie dziwi, jej sąsiedzi. Niemcy, Belgia, Włochy i Hiszpania – to właśnie tam wysyłanych jest najwięcej towarów. Podobnie rzecz wygląda w drugą stronę. Francja nie jest krajem rolniczym, tylko niecałe 2% PKB tego kraju stanowi dochód z rolnictwa. Mimo, że Francja kojarzy się z dobrą kuchnią, jej płody rolne nie dominują na stołach Europejczyków. W przeciwieństwie do przemysłu, który stanowi 80% PKB. Z Francji przyjeżdża do nas całe spektrum towarów. Nic dziwnego, że firmy trudniące się transportem międzynarodowym mają ręce pełne roboty. Francuskie kosmetyki, perfumy czy samochody, to tylko niektóre z nich. Również dobrze trzyma się przemysł spożywczy i słynne francuskie sery.

Przewoźnicy zajmujący się transportem międzynarodowym z Francji mają o tyle ułatwione zadanie, że przepisy o transporcie są jednolite w całej Unii Europejskiej. Polskim firmom (sprawdź na tej stronie) nie przeszkodziły nawet działania Francuzów wymierzone w ich kierunku. Od lat transport międzynarodowy jest zdominowany przez polskich kierowców, których spotkać można na wszystkich drogach Europy. Francja zaś jest jednym z najpopularniejszych kierunków przy ustalaniu tras i podpisywaniu kontraktów.
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 13 Kwietnia 2018

Podziel się