Rezerwat przyrody Śnieżnica.


Rezerwat przyrody Śnieżnica jest leśnym rezerwatem przyrody znajdującym się na Śnieżnicy (1006 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Szczyt ten nazywany jest też czasem przez miejscowych "Widlatą Górą" ze względu na trzy prawie równe wierzchołki wyraźnie widoczne w dalszych panoramach, choć ogólnie przyjęta nazwa - Śnieżnica - również ma swoje uzasadnienie, gdyż na północnym, stromym stoku, niemal zawsze osłoniętym od słońca, do później wiosny utrzymuje się bielejący z daleka w leśnym zagłębieniu spory płat śniegu.
Rezerwat przyrody Śnieżnica położony jest to terenie gminy Dobra, w powiecie limanowskim, województwie małopolskim. Utworzony został w 1968 roku, a jego powierzchnia początkowo wynosiła zaledwie 8,57 ha, ale od 2004 roku powiększona została do 24,92 ha.

Rezerwat znajdujący się na stromych zboczach po północnej stronie najwyższego szczytu Śnieżnicy – Na Budaszowie, powstał w celu ochrony naturalnego fragmentu buczyny karpackiej, a także ochrony rzadkich gatunków roślin i zwierząt, gleby i wód. Na jego obszarze znajduje się podszczytowa wychodnia skalna i jaskinia zwana Piwnicą (wejście już niemal niemożliwe do odszukania).

W runie leśnym rezerwatu występują rzadkie i chronione rośliny, a są to m.in. widłak goździsty, widłak jałowcowaty, tojad mocny, ciemiężyca zielona i kopytnik pospolity. Wiosną zakwita masowo żywiec gruczołowaty.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 18 Października 2012

Podziel się