Rezerwat przyrody Skałki Przegorzalskie.


Rezerwat przyrody Skałki Przegorzalskie jest ścisłym, florystycznym rezerwatem przyrody. Położony jest w zachodniej części Krakowa i obejmuje fragment skalistych zboczy wapiennych terenu wyraźnego grzbietu ze skałkami, na skraju Lasu Wolskiego od strony Przegorzał.  Jego powierzchnia wynosi 1,38 ha. Utworzenie rezerwatu nastąpiło w 1959 roku w celu ochrony rzadkich muraw naskalnych i kserotermicznych oraz ciepłolubnych zarośli, o bogatym składzie gatunkowym. Obszar rezerwatu pierwotnie po wycięciu lasu, przez długi czas wykorzystywany był pastersko, dzięki czemu wykształciły tu murawy i zarośla. Po zaniechaniu gospodarowania, w wyniku naturalnej sukcesji znaczna część rezerwatu zarosła i obecnie pokryta jest ciepłolubnymi zaroślami oraz lasem – ciepłolubną formą grądu subkontynentalnego.

Na obszarze rezerwatu Skałki Przegorzalskie występuje wiele gatunków roślin objętych ochroną, a są to m.in: ożota zwyczajna (mająca tu jedno z nielicznych stanowisk w granicach Krakowa), wawrzynek wilczełyko, rojnik pospolity, pierwiosnka wyniosła, konwalia majowa, kruszczyk szerokolistny, kruszyna pospolita, bluszcz pospolity, kalina koralowa i przytulia wonna.

Tuż ponad rezerwatem znajduje się wielka budowla z czasu II wojny światowej, tzw. Belweder oraz willa Adolfa Szyszko-Bohusza zwana Rotundą, ze względu na podobieństwo do rotundy wawelskiej.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 20 Września 2012

Podziel się