Rezerwat BIAŁA WODA.
Rezerwat krajobrazowy Biała Woda umiejscowiony jest w gminie Szczawnica, w miejscowości Jaworki na terenie pasma górskiego Pieniny (rozciągającego się w południowej Polsce i północnej Słowacji, stanowiącego najwyższą część długiego porozdzielanego pasa skałek wapiennych), w ich części zwanej Małymi Pieninami. Utworzony został w 1963 roku, a jego powierzchnia wynosi 33,71 ha. Nadzór nad nim sprawuje zarząd Nadleśnictwa Krościenko. Biała Woda jest jednym z najpiękniejszych wąwozów, który świetnie nadaje się do spacerów i wycieczek turystycznych. Posiada doskonałą infrastrukturę w postaci wygodnej drogi (zamkniętej dla pojazdów), wielu ławeczek, mostków i tablic informacyjnych, co jest dodatkową zachętą dla przyjezdnych i sporym udogodnieniem. Należy wspomnieć również o istniejącej tam trasie przeznaczonej dla turystyki rowerowej.

Rezerwat składa się z czterech oddzielnych, lecz położonych blisko siebie fragmentów, które znajdują się w dolinie potoku Biała Woda oraz jego dopływu o nazwie Brysztański Potok. Fragmenty te oddzielają pastwiska i pola uprawne.
Głównym celem założenia tego rezerwatu była bezsprzecznie ochronna nad wyraz cennego krajobrazu, licznych elementów przyrody nieożywionej m.in. takiej jak: skały wapienne i turnie oraz kamieniste koryto potoku z kaskadami, a także niezwykłej flory naskalnych roślin wapieniolubnych i innych rzadko występujących roślin. Rezerwat charakteryzuje się także ciekawą i unikatową budową geologiczną, w której przeważają skały wapienne z okresu jury i kredy, co daje niepowtarzalny efekt urozmaiconych form przestrzennych.
Wybierając się do tego pięknego rezerwatu zaraz za wejściem na jego teren, po lewej stronie ukaże się skała zwana Czubatą. Niedaleko rezerwatu (ok. 200 metrów przy polnej drodze) na północnych zboczach doliny znajdziemy pomnik przyrody wulkanicznego pochodzenia - Bazaltową Skałkę. Natomiast po południowej stronie potoku natkniemy się na duże urwisko Smogelowej Skały, która zbudowana jest z wapieni krynoidowych serii czorsztyńskiej. W tym miejscu następuje zwężenie zbocza doliny tworząc Wąwóz Międzyskały. Potok również zachwyca swoim urozmaiceniem, na które składają się liczne bystrza, kaskady, skałki i głębokie, wyżłobione przez spadającą wodę baniory. Warto jeszcze dojść do miejsca po północnej stronie Białego Potoku, w którym znajduje się charakterystyczna Czerwona Skałka, inaczej zwana Skałą Sfinks. Na przeciwko niej zobaczymy tworzące skalny amfiteatr Konowalskie Skały, a dalej wyrastają już Kornajowskie Skały. Trzeci fragment rezerwatu to miejsce, w którym Brysztański Potok uchodzi do Białego Potoku i przy nim znajduje się Kociubylska Skała, o ścianach stromo opadających do potoku. Do ostatniego fragmentu nie dochodzi już szlak turystyczny, a obejmuje Brysztańskie Skały.
Rezerwat jest wspaniałym miejscem do czynnego wypoczynku, odprężenia i relaksu.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


  Pieniński maniak @ 2015-01-31 15:11 Odpowiedz odpowiedz

nie mówiąc już o 2 zdjęciach tatrzańskich w galerii


  Pieniński maniak @ 2015-01-31 15:10 Odpowiedz odpowiedz

Czemu przy tekście o rezerwacie krajobrazowym Biała Woda znajduje się zdjęcie przedstawiające rzekę Białkę i Tatry?
powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 14 Listopada 2011

Podziel się