Kalwaria Zebrzydowska

fot. www.kalwaria.eu
fot. www.kalwaria.eu
Miejsce: ul. Bernardyńska 46, Kalwaria Zebrzydowska
Kategoria: Zwiedzanie miasta

To miasto położone niedaleko na południe od Krakowa słynie głównie z założeń krajobrazowo-przestrzennych wzorowanych na kalwarii w Jerozolimie. Piękno i wyjątkowość tego kompleksu spotkało się ze światowym uznaniem, w rezultacie czego w 1999 r. Kalwaria Zebrzydowska jako jedyna kalwaria na świecie została wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Frekwencja odwiedzających  sanktuarium jest ogromna; po Częstochowie jest to drugi ośrodek turystyki pielgrzymkowej w Polsce. Rzesze pątników przybywają do Kalwarii Zebrzydowskiej zwłaszcza w okresie sierpniowych odpustów oraz misteriów poprzedzających Święta Wielkiej Nocy.

Początki kalwarii sięgają XVII w. Legenda głosi, że jej pierwszy fundator, Mikołaj Zebrzydowski, miał widzenie podczas którego ujrzał nad Górą Żar trzy płonące krzyże, unoszące się ku niebu. Wówczas miał postanowić o budowie kompleksu religijnego, oddając tym samym hołd Bogu. Zaczęło się skromnie, od małego kościółka, ale dzięki intensywnej rozbudowie i hojności kolejnych darczyńców skończyło na ogromnym zespole architektoniczno-krajobrazowym. Składają się na niego: barokowa bazylika z cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, klasztor ojców bernardynów, zwanych też Braćmi Mniejszymi oraz dróżki kalwaryjskie, czyli kompleks kościołów i kaplic, otoczony malowniczą przyrodą beskidzką.

Najważniejsze wydarzenie w Kalwarii Zebrzydowskiej ma miejsce co roku w czasie Wielkiego Tygodnia. Odbywają się wówczas misteria, na które przybywa nawet kilkaset tysięcy pielgrzymów. Około 50 aktorów odgrywa biblijne sceny związane z męką Pańską i jej okolicznościami. Ucztę u Szymona, zdradę Judasza, Ostatnia Wieczerzę i wreszcie drogę na Golgotę. Misteria są dla wielu zgromadzonych wyjątkowym przeżyciem religijnym, wynikającym z jego realizmu i widowiskowości. Niezwykle sugestywnie przypominają o tym, co dla chrześcijaństwa najważniejsze. O tajemnicy i sensie śmierci Chrystusa na krzyżu.
Misteria to także siła tradycji. Odbywają się od XVII w., a mimo to cieszą się niesłabnącą popularnością.

Co jeszcze sprawia, że Kalwaria Zebrzydowska niezmiennie od lat przyciąga pielgrzymów jak magnez? Z pewnością współistnienie dwóch kultów: Męki Pańskiej i maryjnego. I choć ten drugi stanowi jedynie dopełnienie pierwszego, to ściśle z nim harmonizuje. Papież Jan Paweł II, któremu Kalwaria była szczególnie bliska mówił o tym tak:„ To, co tutaj stale pociąga na nowo, to właśnie owa tajemnica zjednoczenia Matki z Synem i Syna z Matką. Tajemnica ta opowiedziana jest plastycznie i szczodrze przez wszystkie kaplice i kościółki, które rozłożyły się wokół centralnej bazyliki”. Tak więc, parafrazując słowa naszego Wielkiego Rodaka, Kalwaria Zebrzydowska jest opowieścią. Opowieścią, w którą każdy może się zanurzyć: ten kto wierzy głęboko, ten kto szuka wzmocnienia swej wiary, ale także ten kto chłodniejszym nieco okiem chciałby przyjrzeć się podczas misteriów fenomenowi ludowej obrzędowości, trwającemu mimo zmieniających się czasów. I na koniec oddajmy jeszcze raz głos Janowi Pawłowi II: „A jeśli do czego pragnę Was zachęcić i zapalić, to abyście nie przestali nawiedzać tego sanktuarium (Kalwaria Zebrzydowska, 7. 06. 1979 r.)
 
Praktyczne informacje dotyczące dojazdu i zwiedzania można znaleźć pod poniższym linkiem:                                        http://www.kalwaria.eu/viewItem,informacje_dla_pielgrzymow.html


Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 1 Lutego 2011

Podziel się