Kraków - miejsce dla miłośników historii


Z roku na rok Polska pięknieje - restaurowane są zabytkowe kamienice w centrach miast, powstają klimatyczne knajpki, a muzea przygotowują coraz ciekawsze wystawy i ekspozycje. Dzięki temu Polacy coraz chętniej wyruszają na wakacje właśnie w Polskę - aby poznać jej historię i naturę. Oczywistym celem są kurorty nadmorskie oraz uzdrowiska w górach, jednak równie dużym powodzeniem cieszą się miasta - przede wszystkim Warszawa, Poznań i Kraków. Ten ostatni od lat niezmiennie nas zachwyca swoją wyjątkowością.

Kraków to miasto o niezwykłej tkance miejskiej - stara zabudowa miesza się tutaj z nowoczesnością, która zdaje się nieśmiało dochodzić do głosu na tle zabytków. Warto zapoznać się z najważniejszymi historycznymi budynkami i pomnikami, które zlokalizowane są nie tylko w samym centrum miasta, ale także w malowniczym Kazimierzu, czyli dawnej dzielnicy żydowskiej. Tych, którzy już od rana lubią udać się na spacer pięknymi uliczkami, zachęcamy do nocowania Hotelu Logos w samym centrum Krakowa.

Spacer na Starówkę
Spacer po Starówce warto rozpocząć od Barbakanu i Bramy Floriańskiej mieszczących się na północ od Starego Rynku. Barbakan to element dawnych fortyfikacji miejskich, który obecnie można podziwiać jako wolnostojącą, masywną budowlę z siedmioma wieżyczkami. Niegdyś połączony był z Bramą Floriańską - jedną z bram wjazdowych do Krakowa - dla której miał być zabezpieczeniem w przypadku oblężenia. Jest to imponujący budynek, który swoim surowym, ceglanym wyglądem stanowi doskonałe preludium do poznawania dalszej części miasta.

Drogą Królewską
Ulica Floriańska, rozpoczynająca tzw. Drogę Królewską, zawiedzie nas prosto na Rynek Główny. Droga ta dla wielu przyjezdnych jest najlepszym szlakiem zwiedzania, pozwalającym zobaczyć najpopularniejsze atrakcje Starówki w Krakowie. Na końcu ulicy Floriańskiej zlokalizowana jest Bazylika Mariacka - ikona miasta, która góruje nad okolicą, dzięki czemu stanowi doskonały punkt orientacyjny oraz widokowy. Charakterystyczna budowla pochodzi z XIV wieku i charakteryzuje się piękną gotycką architekturą z dwiema wieżami oraz niezwykłym wystrojem, którego głównym elementem jest słynny skrzydłowy ołtarz Wita Stwosza oraz polichromia tworzona m.in. przez Jana Matejkę, czy Stanisława Witkiewicza, i Józefa Mehoffera.

Okolica Lajkonika
Stary Rynek to nie tylko bazylika Mariacka - warto zatrzymać się tutaj na dłużej. Godne uwagi są przede wszystkim sukiennice, które niegdyś stanowiły centrum kupieckie miasta. Budowla była wielokrotnie przebudowywana, czasem ze względu na konieczne zmiany w uporządkowaniu kramów, a czasem ze względu na zniszczenia. Ich historia doskonale prezentuje historię samego Krakowa i jego przemian. Oprócz zwiedzenia sukiennic warto także udać się do Muzeum Narodowego o bogatej ofercie wystaw stałych i czasowych. Zgromadzono w nim dzieła zarówno Polskie, jak i zagraniczne, dzięki czemu kolekcja jest niezwykle interesująca i zadowoli każdego odwiedzającego.

W stronę Zamku
Idąc dalej Drogą Królewską warto zwrócić uwagę na mijane kościoły. Tuż przed wejściem w ulicę grodzką mieści się niezwykły kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha. Pierwotny niewielki kościół romański został w XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym. To niewielka, szkatułkowa budowla, która zwraca uwagę swoją odmiennością w skali rynku. Na ulicy Grodzkiej o uwagę przechodniów i turystów walczą dwa kościoły: pierwszy, pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła i drugi, pod wezwaniem św. Andrzeja. Zestawienie wyjątkowego, barokowego kościoła Apostołów stanowi świetne zestawienie ze stojącą po sąsiedzku romańską bryłą o dwóch wieżach.

U stóp królów Polski
Spacer kończy się w sercu królewskiej Polski, czyli na Wawelu. Jest to miejsce tchnące powagą i nostalgią, które towarzyszą zarówno podczas odkrywania zamkowych komnat, jak i katedralnych nagrobków. To tutaj na wyciągnięcie ręki mamy dowody na wielkość naszych władców, którzy zdają się czuwać nad tym historycznym wzgórzem. Nie dziwią kolejki ustawiające się każdego ranka po bilety - turyści z Polski i całego świata chcą skorzystać z okazji obcowania z piękną historyczną architekturą Krakowa. Wzgórze Wawelskie to symbol świetności Polski, który góruje nad całym miastem i tak jak niegdyś, sprawuje nad nim swoją pieczę. Tych, którzy podobnie jak tysiące turystów z całego świata chcą poznać niezwykłe zabytki i malownicze zakątki Krakowa, zachęcamy do zatrzymania się do hotelu w centrum Krakowa - Hotelu Logos.
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 19 Kwietnia 2018

Podziel się