Jak wygląda tradycyjny masaż tajski?


Tradycyjny tajski masaż prawdopodobnie ma swoje korzenie w Indiach, choć według niektórych badaczy w Chinach, a do Tajlandii przywędrował ponad dwa tysiące lat temu. Istnieje teoria, że powstał w samej Tajlandii, a jedynie ulegał wpływom indyjskim czy chińskim. Badania dowodzą bowiem, że kształt obecnego masażu tajskiego zawdzięczamy buddyzmowi, ajurwedzie, jodze, kulturze Chin i praktykom tajskich medyków.

Buddyjskie teksty medyczne zawierają informacje o anatomii, chorobach i metodach ich leczenia. Znaczenie miała postać uznana za lekarza Buddy i twórcę tajskiego masażu Jivaka Komarabhacca. Dzisiaj praktykujący masaż tajski wykorzystują m. in. etykę, współczucie czy techniki oddychania będące tradycją buddyjską.

Ajurweda jest systemem indyjskiej medycyny naturalnej. Joga natomiast polega na doskonaleniu technik medytacji i ascezy, powstała także w Indiach. Podobny system powstał też w Tajlandii, a postawy ciała i nazwy czy kanały energetyczne są porównywalne do indywidualnych postaw i ćwiczeń Indyjskiej jogi.

Nie bez znaczenia pozostaje kultura Chin i krajów sąsiadujących, praktykujący tajski masaż rozwinęli własny system technik relaksacyjnych czy np. masażu brzucha. Na kształt tajskiej medycyny miały wpływ praktyki tajskich medyków. Na uwagę zasługują techniki nastawiania kości, chodzenia po plecach i uderzania konkretnych części ciała drewnianym młoteczkiem.

Masaż stosowany jest przez Tajów jako element złożonego leczenia. Poza nim stosowane są kręglarstwo, leczenie dietą oraz specyfikami podawanymi doustnie czy aplikowanymi zewnętrznie.

Celem tajskiego masażu jest przede wszystkim przywrócenie harmonii organizmu – wpływa na krążenie krwi i limfy, odblokowuje przepływy energii, wzmacnia odporność, rozluźnia i wspomaga sprawność, relaksuje.

Masaż tajski polega na powolnym nacisku ciałem, określonych punktów od stóp po głowę. Nie ograniczany jest nacisk jedynie do dłoni, ale przydają się kciuki, przedramiona, łokcie, kolana czy stopy, w zależności od umiejętności. Masażysta wykorzystuje elementy jogi, biernej jogi i prace z kanałami energetycznymi. Stąd często tajski masaż nazywany jest jogą dla leniwych. Rozciąganie poszczególnych mięśni, podobnie jak w przypadku jogi, rozluźnia ale i zwiększa zasięg ruchów. Początkowo może on być bolesny, ale z czasem odpręża i niweluje zmęczenie stawów i mięśni.

Co daje masaż tajski?
Przede wszystkim zmniejsza napięcie, przywraca właściwą ruchomość struktur ze sobą sąsiadujących, przywraca poprawną wymianę tkankową, funkcjonowanie wewnętrznych narządów, przepływ krwi, minimalizuje napięcia psychiczne.

Jak to wygląda?
Pacjent ubrany jest w luźny strój, niekrępujący ruchów. Masażysta ma przygotowany twardy materac.

Tajski masaż różni się od stosowanych w Europie technik. Zaczyna się od zewnętrznych części ciała, od stóp ku głowie. Pierwszy etap ma na celu poprawę przepływu energii, następnie pobudzone zostają stawy aż w końcu przechodzi się do rozciągania. Nie ogranicza się do uszkodzonej części ciała, masażysta masuje też inne, które są z daną częścią połączone kanałami energetycznymi. W Tajlandii masaż podjęty na jednej stronie powinien być podjęty i na drugiej, ku równowadze.

Dla kogo masaż tajski?
Masaż ten pozwala wyciszyć organizm, idealnie wpisuje się w profilaktykę zaburzeń emocjonalnych, depresji. Dedykowany jest osobom z problemami bólu stawów, przykurczy mięśni czy ścięgien, zaburzeń tkanek miękkich, stanów zapalnych organizmu, migren i bólu pleców. Poza tym to dawka energii, niezbędna do właściwego funkcjonowania na co dzień.

Każda praktyka dostosowana jest do kondycji pacjenta i jego predyspozycji.

Artykuł przygotowany przez:
May Thai - salon masażu Kraków
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 22 Marca 2018

Podziel się