Ekologicznie po Kazimierzu


Po zwiedzeniu Starego Miasta, zadamy sobie pytanie - co dalej?
Odpowiedź znajduje się w odległości niespełna kilometra od Starego Miasta, a jest nią krakowski Kazimierz – miejsce spotkania się dwóch kultur.
Spacerując jego uliczkami można odczuć jakbyśmy znaleźli się w miejscu przepełnionym historią, niejednokrotnie tragiczną, jednak bez wątpienia pełną emocji, wiary oraz walki o lepszy byt. Kazimierz łączy dwie kultury:                                                                                                                                          
Link do wycieczek:
http://twojamalopolska.pl/strona,menu,pol,glowna,0,0,1935,wycieczki_meleksami,plus.html

żydowską, która jest pozostałością po mieście żydowskim, jakie było tu od końca XV do początku XIX wieku oraz chrześcijańską. Oprócz licznych kościołów, synagog czy cmentarzy mamy możliwość zobaczenia wielu przedmiotów codziennego użytku, które znajdują się we wnętrzach budynków: naczynia, lampy chanukowe, biżuteria i wiele innych.
Można również zobaczyć tam najstarszy i zarazem najznakomitszy zabytek żydowskiej kultury sakralnej jaki znajduje się w Polsce- Synagogę Starą.
 Początkowo była ona centralną świątynią żydowską w kazimierskiej gminie. Budynek ten został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Została ona prawdopodobnie zbudowana przez czeskich Żydów, którzy uciekli ze swojego kraju po pogromie w 1389 roku, jednak dokładna data wzniesienia budowli nie jest znana. Budynek doszczętnie spłonął w 1557 roku, za odbudowę był odpowiedzialny włoski architekt Mateusz Gucci, który wzniósł obiekt w stylu renesansowym. Pracę ukończono w 1570 roku. Synagogę przekazano na cele muzealne 13 kwietnia 1959 roku. Przedmioty znajdujące się w muzeum pochodzą z kolekcji Stanisława Fischera z Bochni, Żydowskiej Kongregacji Wyznaniowej oraz z Towarzystwa Społeczno -  Kulturalnego Żydów w Polsce. Inną synagogą, która przez wiele lat uchodziła za najbogatszą oraz najokazalszą jest barokowa synagoga Izaaka Jakubowicza.

Zwiedzając Kazimierz nie wolno ominąć kolejnego ważnego zabytku w skali europejskiej- Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Szerokiej. Cmentarz powstał w 1551 roku przy synagodze Remuh (aktywnej po dziś dzień) , w której modlił się Mojżesz Isserles. Niestety w czasie II Wojny Światowej cmentarz został niemal całkowicie zniszczony, poza kilkunastoma macewami przetrwał także grób Mojżesz Isserlesa. Od 1959 roku prowadzone są prace archeleogiczne i konserwatorskie, które ujawniły kilkaset kamiennych macew, sarkofagów i stel nagrobnych.

Do najważniejszych Chrześcijańskich zabytków znajdujących się na Kazimierzu należy zaliczyć Kościół Bożego Ciała. Kościół został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Ten piękny gotycki kościół 24 stycznia 2005 roku otrzymał tytuł Bazyliki Mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła II. Kolejnym kościołem wzniesionym dzięki Kazimierzowi Wielkiemu jest Kościół św. Katarzyny przy ulicy Augustiańskiej. Szczególnie warty uwagi jest trójkondygnacyjny barokowy ołtarz z 1634 roku, z obrazem przedstawiającym zaślubiny św. Katarzyny, namalowanym przez Andrzeja Wenestę.

Spacerując ulicami Kazimierza możemy natknąć się na wiele innych zabytków, które służyły ludziom z dwóch różnych kultur. Stojąc na skrzyżowaniu ulic Bożego Ciała i Meiselsa możemy obserwować zarówno chrześcijańskich, jaki i żydowskich turystów, którzy podążają szlakiem swoich przodków. Każda kolejna wycieczka tymi przepełnionymi historią ulicami pozwoli nam na doznanie coraz to nowych emocji, które wzbudzają praktycznie wszystkie budynki tej wyjątkowej i niepowtarzalnej dzielnicy, którą również zwiedzić można podczas interesującej wycieczki, dostarczającej  w jedenastu językach dodatkowych informacji o mieście  pojazdami elektrycznymi. W czasie czterdziestominutowej wycieczki zobaczycie Państwo wszystkie wyżej wspomniane atrakcje, a także wiele, wiele innych.
Nasza oferta nie obejmuje jedynie Kazimierza, ale także inne atrakcyjne dzielnice Krakowa. Organizujemy wycieczki indywidualne, jak i grupowe. Możemy przewieźć naraz do osiemdziesięciu osób.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 6 Kwietnia 2011

Podziel się