Bieganie w Krakowie a smog. Czy zawsze "sport to zdrowie"?

fot. Fotolia
fot. Fotolia

Bieganie to najpopularniejszy z miejskich sportów. Jest dostępny dla wszystkich i darmowy, a biegając można poznać miasto z zupełnie innej strony. To wszystko sprawia, że na ulicach polskich miast, w tym również Krakowa, pojawia się coraz więcej amatorów biegania. Jak jednak pogodzić pasję do joggingu z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza w mieście? Czy bieganie w czasie smogu jest bezpieczne?

Bieganie a smog - jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie biegaczy?

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest zbawienne dla organizmu, jednak nie zawsze warunki panujące na zewnątrz sprzyjają ruchowi fizycznemu. Jedną z takich sytuacji jest wysokie zanieczyszczenie powietrza, które utrzymuje się przez wiele dni lub krótkotrwałe epizody wielokrotnego przekroczenia norm.

W sytuacji, gdy poziom smogu jest wysoki, odradzana jest wszelka aktywność fizyczna, a często także samo przebywanie na zewnątrz. Mimo to często możemy zobaczyć osoby biegające czy jeżdżące na rowerze w czasie, gdy normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone. Z badania „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu”, przeprowadzonego w listopadzie 2017 r. przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na próbie 955 osób wynika, że jedynie 28 proc. rezygnuje z jazdy na rowerze, biegania i innych aktywności na zewnątrz.

Dlaczego w czasie podwyższonego poziomu smogu warto zrezygnować z aktywności na zewnątrz? Przemawiają za tym wyniki badań przeprowadzone przez zespół dr Jeana-Francoisa Argacha, które dotyczyły wpływu zanieczyszczenia powietrza na funkcjonowanie naczyń krwionośnych w płucach. Zespół przeprowadził zarówno badania populacyjne, jak i laboratoryjne. Wyniki tych pierwszych, wykonanych w latach 2009-2013 w Brukseli na próbie 16 295 osób wykazały, że zanieczyszczenia powietrza oraz ozon ma negatywny wpływ na krążenie płucne.

Drugie badanie, przeprowadzone na znacznie mniejszej próbie (10 osób) miało na celu sprawdzenie, w jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na wysokość ciśnienia płucnego u osób w stanie spoczynku i osób ćwiczących fizycznie. Okazało się, że u osób, którym podano lek symulujący wysiłek fizyczny, ciśnienie płucne było o wiele wyższe niż u osób w stanie spoczynku.

To i inne dotychczasowe badania, dotyczące wpływu smogu na osoby uprawiające sporty na zewnątrz, zostały przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, co sprawia, że nadal nie wiemy, w jakim dokładnie stopniu smog oddziałuje na biegaczy i inne osoby uprawiające sporty na zewnątrz. Wiemy jednak, że już samo mieszkanie na terenie, gdzie występuje smog, sprawia, że jesteśmy narażeni na częstsze choroby płuc i układu krążenia, astmę i alergie. Biorąc pod uwagę to, że w czasie wysiłku fizycznego oddychamy częściej i głębiej, możemy wysnuć wniosek, że nasz organizm jest wówczas jeszcze bardziej narażony na szkodliwe działanie smogu.

Bieganie w Krakowie - czy można bezpiecznie biegać w czasie smogu?
Kraków to miasto, w którym stężenia szkodliwych pyłów są jednymi z najwyższych w całej Polsce. W związku z tym osoby aktywne fizycznie powinny zachować szczególną czujność, planując uprawianie sportów na zewnątrz. Przed wyjściem należy sprawdzić stan powietrza w mieście.

Szczególnie przydatne będą aplikacje internetowe, które pokazują aktualne dane z kilku punktów pomiarowych rozmieszczonych w całym mieście. Dzięki temu możemy wybrać najodpowiedniejsze miejsce na poranny lub wieczorny jogging. Warto również zwrócić uwagę na komunikaty o smogu, które pojawiają się w środkach komunikacji miejskiej oraz na przystankach autobusowych i tramwajowych.

Jeśli poziom stężenia smogu jest bardzo wysoki, to należy rozważyć pozostanie w domu. Treningi na zewnątrz są wskazane, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza jest niski lub ewentualnie średni. Ale nawet wtedy trzeba zaopatrzyć się w odpowiednio dobraną maskę do biegania. Wybierając dany model koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy maska przeznaczona jest do uprawiania sportów i czy jej skuteczność potwierdzona jest certyfikatami.

Maski antysmogowe wyposażone są w różne typy filtrów - HEPA, węglowe, łączone (HEPA i węglowe) lub bioaktywne (biotechnologiczne). Skuteczność masek zależy w bardzo dużej mierze właśnie od zastosowanego filtra. Najwyższą skutecznością w filtrowaniu zanieczyszczeń charakteryzują się filtry łączone i biotechnologiczne (bioaktywne). Na polskim rynku dostępnych jest sporo masek z filtrami łączonymi, natomiast maski z filtrem biotechnologicznym oferuje tylko jedna marka - U-mask. Warto podkreślić, że filtr biotechnologiczny chroni nie tylko przed smogiem, ale także przed wirusami, bakteriami i alergenami.
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 9 Marca 2018

Podziel się