Małopolska - informacje podstawowe

fot. borkur.net cc
fot. borkur.net cc

Małopolska to niezwykle malowniczy region położony na południu polski. Powstała po podziale administracyjnym państwa i jest obecnie jednym z szesnastu województw. Jej powierzchnia stanowi około pięciu procent całkowitej powierzchni kraju. Władze dziewiętnastu powiatów ziemskich i 182. gmin wybierane są przez mieszkańców w wyborach powszechnych.


Region zachwyca bogactwem pomników przyrody z których najbardziej rozpoznawalnym jest Tatrzański Park Narodowy, przynależący do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Wykształciła się tutaj unikatowa kultura i tradycje, wraz z lokalnymi, specyficznymi tylko dla tego regionu przysmakami. Wytwarzane z mleka owczego, nierzadko wędzone oscypki zachwycają smakiem, oraz stanowią nie lada gratkę dla wszystkich otwartych na nowe smaki łakomczuchów. Ciekawostką jest fakt, że dnia 2 lutego 2007 r. góralskie oscypki stały się drugim polskim produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne.
Wybrane na stolicę narciarstwa Zakopane jest nie tylko idealną bazą wypadową w góry, lecz także latem pełne życia i gwaru przyciąga miłośników wędrówek, świeżego powietrza oraz najwyższych szczytów Polski.

Poprzecinana rzekami Małopolska jest bardzo zróżnicowana krajobrazowo – na północy można zwiedzić nazywaną Polską Saharą Pustynię Błędowską, dalej na południe Jury Krakowsko – Częstochowskiej podziwiać ostańce oraz jaskinie wapienne pochodzenia polodowcowego. Całkiem na południu docieramy do gór, których najniższy punkt wznosi się na wysokość 130 m. n. p. m, natomiast najwyższy majestatycznie góruje 2499 metrów n. p. m (Rysy).

Naturalną granicę pomiędzy nizinami a wyżynami stanowi przemierzająca Polskę z południa na północ Wisła. Na lewym jej brzegu w Krakowie swoje miejsce znalazła dawna siedziba królów, obecnie dziedzictwo narodowe klasy UNESCO – Wawel. Kraków, stolica województwa stanowi obowiązkowy punkt na trasie każdego turysty odwiedzającego Małopolskę. W jej murach zaklęte zostały wieki pozostawiające po sobie spuściznę w postaci szerokiego spektrum pozostałości czasów od wczesnego średniowiecza po dni współczesne. Przez wieki miasto obrosło w niezliczoną ilość legend, a zaciszne uliczki Kazimierza, niegdyś odrębnego miasta zamieszkiwanego przez społeczność pochodzenia żydowskiego, stanowią tajemnicę również dla mieszkańców Krakowa.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


  Anonim @ 2015-11-02 15:10 Odpowiedz odpowiedz

A ty jesteś gównem


  GFVAUYK YG @ 2015-03-30 18:24 Odpowiedz odpowiedz

GŁUPIE

  MWP YT @ 2018-04-23 17:59 Odpowiedz odpowiedz

własnie ,że mondre głupku

  Anonim @ 2015-11-02 15:10 Odpowiedz odpowiedz

A ty jesteś gównem:)
powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 4 Lutego 2011

Podziel się