ABC turysty - czyli co warto wiedzieć przed przyjazdem


Pogoda

W Polsce rozróżnia się pełne cztery pory roku. W lecie temperatury wahają się od 15 do 35 st. C. Od maja do końca września przez większą część czasu spodziewać się można słonecznych dni, jednak nie jest to regułą, i warto mieć przygotowaną cieplejszą, w tym przeciwdeszczową odzież. Przyjazd w jesieni obfitować będzie w większy lub mniejszy deszcz, jednak słoneczne dni pozostaną w pamięci na długi czas.

Zima przynieść może mrozy dochodzące do -15 st. C. w dzień oraz intensywne opady śniegu. Dobrze jest mieć ze sobą obuwie mocno trzymające kostkę, ze względu na dużą możliwość poślizgnięcia się.
Wiosna to czas, w którym nadchodzą roztopy i dodatnie temperatury, jednak przyjeżdżając koniecznie należy przygotować się na swoisty miks pogodowy, wahający się od srogiej zimy po iście letnią pogodę.

Waluta

Oficjalnym środkiem płatniczym jest Polski Nowy Złoty. Powszechnie przyjmowane jest także Euro, jednak zdecydowanie lepiej jest wymienić je w kantorze na złotówki, po średnim kursie wynoszącym w przybliżeniu 4zł = 1Eu. W większych sklepach i salonach prasowych płacić można kartą kredytową lub płatniczą.

Transport

W większych miastach funkcjonuje rozbudowana infrastruktura transportu publicznego, głównie autobusy i tramwaje, rzadziej trolejbusy. Przejazd nimi wymaga zakupienia i skasowania biletu dostępnego w automatach, kioskach oraz u prowadzących pojazd. Pomiędzy miastami przemieszczać się można koleją lub autobusami. Stanowczo zalecamy ten drugi środek transportu ze względu na komfort, punktualność i bezpieczeństwo podróży.

W większych miastach istnieją wypożyczalnie samochodów. Jazda po Polskich drogach z pewnością zapadnie na długo w pamięci wszystkim przybyszom z zachodu. Ograniczenie prędkości wynosi 50 km / h w terenie zabudowanym.

Języki

Językiem urzędowym jest j. Polski. W miejscach i miejscowościach turystycznych zazwyczaj bez większego problemu porozumiewać się można w j. Angielskim, nieco rzadziej po niemiecku i rosyjsku.

Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i inne używki

Palenie tytoniu zostało ograniczone, nie można palić w restauracjach, pubach i klubach w których nie wyznaczono specjalnie do tego przystosowanej sali. Całkowity zakaz palenia obowiązuje na przystankach autobusowych i tramwajowych oraz w obrębie 10 m. od tych miejsc, także w szkołach, szpitalach i innych miejscach użyteczności publicznej. Spożywanie alkoholu jest możliwe  w restauracjach, pubach, natomiast nie można tego robić w miejscach publicznych, na ulicach, w parkach. Posiadanie i spożywanie innych używek zagrożone jest karą więzienia.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 15 Lutego 2011

Podziel się