Krościenko nad Dunajcem

Kategoria: Artykuł sponsorowany

Pełne uroku i gwarne o każdej porze roku Krościenko przyciąga miłośników niemal każdej formy rekreacji. Gmina położona jest w bardzo malowniczej okolicy, otoczona Pieninami, Gorcami i Beskidem Sądeckim będącymi odwiecznym kierunkiem marszu żądnych przygód globtroterów. Przez Krościenko płynie Dunajec – rzeka, która przez wiele lat służyła za nośnik drewna spławianego z wyższych partii do Wisły, którą  nierzadko płynęło aż do Gdańska.

Obecnie tradycja ta przetrwała w nieco zmienionej, acz zdecydowanie bardziej interesującej formie – to właśnie przez Krościenko prowadzi turystyczny szlak wodny spływu przełomem Dunajca. Trwający około dwóch godzin spływ zapewnia niezapomniane wrażenia. I nic dziwnego – rzeka meandruje wśród wysokich szczytów Pienińskiego Parku Narodowego, mija mi. in. Trzy Korony i Sokolicę.     

Samo Krościenko to niewielka miejscowość turystyczna. Populacja liczy około 3.5 tysiąca osób, co nie zapewnia statusu miejskiego – jednak historia tego miejsca sięga do roku 1348, w którym to Kazimierz Wielki nadał Krościenku status miasta. Niestety, najazdy Tatarów, liczne działania wojenne i partyzanckie przyczyniły się do gwałtownego spadku liczby ludności. Jak większość małych miejscowości położonych w górach Polski także i ta wykształciła niezwykle bogaty kult sakralny. Odwiedzając Krościenko koniecznie należy zajrzeć do XIV wiecznego kościoła z wieloma bogatymi barokowymi zdobieniami. Idąc zielonym szlakiem w kierunku Sokolicy natknąć się można na kapliczkę św. Kingi. Data jej powstania nie jest znana, choć obiekt kultu  na pewno powstał przed XIX wiekiem, kiedy to na mapach pojawiły się pierwsze wzmianki na jego temat. Mieszkańcy nadal, pomimo upływu czasu, zamieszkują w zabytkowych domostwach. Można w tym miejscu spojrzeć na przekrój historii architektury miasta; mieszania się i przenikania stylów. Dla entuzjastów białego szaleństwa przygotowany został wyciąg narciarski.

Oddalony o niespełna dwie godziny drogi zielonym szlakiem znajduje się Sokolica – szczyt pnący się na wysokość 747 m n. p. m.

W samym Krościenku znajduje się wiele restauracji, barów i noclegowni. Wysoki standard i sympatyczną obsługę zastać można w zajeździe, którego nazwa nawiązuje do pobliskiego szczytu - Sokolica
 
Zdjęcia wykorzystane przy artykule wykonał Grzegorz Midro.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 24 Lutego 2011

Podziel się