Bochnia - najstarsze miasto w małopolsce

fot. www.bochnia.pl
fot. www.bochnia.pl

Bochnia to miasto, które odzwierciedla naturę jej mieszkańców, którzy przez wieki w trudnych warunkach parali się wydobywaniem soli. Ich wewnętrzna siła pozwoliła oprzeć się wielu najazdom, a w końcu odbudować miasto niemal od początku.

Uważane za najstarsze miasto małopolski, swoją lokację miało w roku 1253. Jednak już na wiele lat wcześniej wydobywano tutaj sól warzoną. W przeciwieństwie do soli kamiennej naturalnej, oczyszczona sól warzona nie posiadała tylko mikroelementów, jednak była doceniania przez szefów kuchni ze względu na lepsze walory smakowe.

Miasto zostało ulokowane i otrzymało dwie nazwy – Bochnia, oraz Saltzberg, będący nawiązaniem do nazwy szybu Solna Góra.

Naturalne bogactwo regionu sprzyjało rozwojowi gospodarczemu i osadzaniu się kolejnych mieszkańców. Miasto znalazło się w centrum dwóch szlaków handlowych – prowadzącym z Azji Mniejszej na Ruś, oraz z Węgier nad Morze Bałtyckie. W XIV wieku odnotowany bardzo gwałtowny rozwój miasta – zarówno struktur administracyjnych, jak i obronnych. To właśnie wtedy  wybudowano ratusz, szpital a także mury obronne z basztami. Gwałtowny rozwój przeżyła też sfera sakralna. W XV wieku uruchomiono szkołę publiczną,  a w wieku XVII powstał drugi, zaraz po zbudowanym w XV wieku kościół Bernardynów.

Niestety, wydarzenia wieku XVIII zatrzymały rozwój miasta. Najazdy Szwedów, epidemie, pożary oraz mniejsze i większe starcia ludności ze szlachtą oraz pomiędzy możnymi poprowadziły Bochnię ku upadkowi. Przysłowiowym gwoździem do trumny okazał się najazd Kozaków i rozbiory Austriackie, podczas których zniszczono kościoły, a z miasta liczącego paruset mieszkańców pozostała jedynie budząca trwogę liczba pięćdziesięciu kilku domostw. Pod koniec XIX wieku ustanowiono linię kolejową wiodącą z Krakowa do Dębicy, a później do Wiednia, w obszar miasta włączono okoliczne tereny, i w końcu miasto odzyskało swoją dawną świetność. Na początku XX wieku zbudowano bibliotekę, wodociągi, kino i Bochnia stała się ośrodkiem kulturalno – turystycznym, w którym zaprzestano przemysłowego wydobywania soli.

Będąc w Bochni warto odwiedzić kopalnię soli stanowiącą główną atrakcję oraz wiele mniejszych, acz równie ciekawych muzeów i pomników.


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


  asia @ 2013-05-12 17:07 Odpowiedz odpowiedz

pozdrawiam
powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 23 Lutego 2011

Podziel się