Zawieszone u powały, czyli etno-konkurs bożonarodzeniowy.


Zawieszone u powały, czyli etno-konkurs bożonarodzeniowy na przestrzenną konstrukcję inspirowaną ludowymi pająkami.

ŻyWa Pracownia i Szlak Tradycyjnego Rzemiosła zapraszają dzieci i dorosłych do udziału w konkursie ZAWIESZONE U POWAŁY na przestrzenną konstrukcję inspirowaną ludowymi pająkami – tradycyjnymi ozdobami wieszanymi w domach u powały w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Konkursowa konstrukcja powinna nawiązywać swoją formą do jednego z rodzajów pająków.
Może zostać wykonana z tradycyjnych lub współczesnych materiałów i stanowić element ozdobny lub użytkowy.

Konkurs ZAWIESZONE U POWAŁY jest częścią projektu OŻYWIAMY BOŻE NARODZENIE – cyklu spotkań, pokazów i warsztatów przybliżających tradycje świąt Bożego Narodzenia realizowanego wspólnie przez Szlak Tradycyjnego Rzemiosła oraz ŻyWą Pracownię na krakowskim Kazimierzu.

KILKA SŁÓW O PAJĄKACH…
Pająki związane z obrzędowością ludową (jedne z wyrobów plastyki obrzędowej) wraz z innymi bożonarodzeniowymi tradycyjnymi dekoracjami: snopami zbóż, słomą i sianem, jabłkami, orzechami, szyszkami, gwiazdkami z papieru, słomy i opłatka, gaikiem, łańcuchami, podłaźniczkami, ozdobami z wydmuszek, czy światami pająki zdobiły polskie domy w czasach zanim zawitała do nich choinka. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku.
Pierwotnie wykonywane z surowców dostępnych zimą: słomy, fasoli, grochu, włóczki, nici, piór, wydmuszek jaj i postrzępionego płótna, od końca XIX w. dekorowane kolorowymi ozdobami z bibuły i papieru w formie kwiatów, kul, gwiazdek, harmonijek, jeżyków i strzępiastych tasiemek. Pająki przybierały najróżniejsze formy i kształty:

- pająki krystaliczne -  ażurowe graniastosłupy ze słomek;
- pająki kuliste – patyczki wbijane w kuliste warzywa, np. burak albo seler;
- żyrandole – przestrzenne formy z grochu, fasoli i słomek
- pająki tarczowe - z włóczki i ze słomy w kształcie cztero-, sześcio- i ośmiobocznych tarcz.


KATEGORIE KONKURSOWE:
a)    KATEGORIE INDYWIDUALNE
•    dzieci i młodzież do lat 15
•    młodzież (od 16 roku życia) i dorośli
b)    KATEGORIE GRUPOWE – ZESPOŁY KONKURSOWE
•    grupy szkolne
•    rodziny
Przyjmowanie zgłoszeń: do 4 stycznia 2013 r. Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody!

KALENDARIUM WYDARZEŃ projektu OŻYWIAMY BOŻE NARODZENIE:

   - Inauguracja konkursu ZAWIESZONE U POWAŁY - weekendowe warsztaty wiązania ludowych pająków (8-9 grudnia 2012)
   - BOŻE NARODZENIE NA LUDOWO - otwarte pokazy i warsztaty tradycyjnych dekoracji bożonarodzeniowych wg wzornika ozdób z przełomu XIX i XX w. (15-16 grudnia 2012)
   - KIERAMASZ BOŻONARODZENIOWY twórców ludowych ze Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła i młodych artystów i rękodzielników (16 grudnia 2012)
   - Ożywiamy Boże narodzenie – warsztaty dla dzieci, dorosłych i grup zorganizowanych z różnych dziedzin rzemiosła i plastyki obrzędowej, podczas których uczestnicy mogą wykonać różnorodne tradycyjne dekoracje świąteczne. W programie: ludowe pająki ze słomek (1.12), wisiory i żyrandole z papieru (4.12), wiklinowe ozdoby choinkowe (5.12), podłaźniczki (6.12), koronkowe gwiazdki (7.12), pająki tarczowe  i kuliste (8.12),  ceramiczne ozdoby świąteczne (9.12), ludowe wycinanki bożonarodzeniowe (11.11), kule i wianki z wikliny (12.11), ozdoby ze słomy (13.12, 15.12), szopki (14.12), bombki z włóczek i filcu (15.12), wiklinowe choinki (16.12), ozdoby wg. wzornika z przełomu XIX i XXw. (21, 23.12), dekoracje z siana (22.12).
    - WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSOWEJ i wspólne kolędowanie (6 stycznia 2013).


Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w siedzibie organizatora: ŻyWej Pracowni na krakowskim Kazimierzu (ul. Bartosza 1, 100m za Starą Synagogą na ul. Szerokiej).

Więcej informacji, REGULAMIN KONKURSU oraz szczegółowy program wydarzeń znajdziecie na stronach organizatorów:
www.szlakrzemiosla.pl , www.zywapracownia.pl oraz www.nadwyraz.pl


NASZ PORTAL OBJĄŁ PATRONAT MEDIALNY NAD WYDARZENIEM.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 4 Grudnia 2012

Podziel się