TWÓRCZOŚĆ ANDRZEJA STASIUKA


Stasiuk Andrzej to polski pisarz, który urodził się w 1960 roku w Warszawie. Jest polskim prozaikiem, poetą, dramaturgiem, publicystą oraz wydawcą. Za swoją twórczość zdobył wiele prestiżowych nagród w tym Literacką Nagrodę „Nike”. Jego najważniejszymi i najpopularniejszymi książkami są „Mury Hebronu”, „Opowieści Galicyjskie” czy „Jadąc do Babadag”.

„Mury Hebronu”
To pierwsza książka Andrzeja Stasiuka, która została wydana w 1992 roku i jest jego literackim debiutem. Książka opowiada o życiu w więziennej społeczności. Zapis więziennych doświadczeń, czyli obrazki z życia w celi to zapis nagiej, odczłowieczonej ludzkiej egzystencji. W świecie przedstawionym powieści A. Stasiuka rządzi siła praz chytrość. W książce znajdują się drastyczne sceny poniżenia, a także opis więziennej przemocy. Książka to ponoć wyraz osobistych doświadczeń pisarza, który za dezercję z wojska odsiedział 1,5 roku. Te epifania spod celi z pewnością ciągle wywołują wśród czytających niemałe emocje. Zachęcam więc do sięgnięcia po książkę i wniknięcia w grypsujący świat Stasiuka.

„Opowieści Galicyjskie”
Jest to zbiór opowiadań Andrzeja Stasiuka wydany w 1995 roku. W książce dominuje proza poetycka, która jest połączona z reporterskim ujęciem topograficznych szczegółów. W książce znajdziemy takie opowiadania jak: „Józek”, „Władek”, „Kowal Kruk”, „Janek”, „Miejsce”, „Kościejny”, „Lewandowski”, „Knajpa”, „Babka”, „Rudy sierżant”, „Noc”, „Maryśka”, „Spowiedź”, „Noc druga” oraz „Koniec”. Opowiadania te najpierw ukazywały się cyklicznie w Tygodniku Powszechnym, a następnie wydano je całościowo. Autor opisuje w nich społeczność Beskidu Niskiego, który znajduje się w okresie przemian po upadku systemu komunistycznego i upadku miejscowego PGR-u. Narratorem zbioru opowiadań jest człowiek z zewnątrz, który obserwuje zachodzące w społeczeństwie zmiany. W opowiadaniach rzeczywistość PGR-u zmienia się w chaos kapitalizmu, a Stasiuk uchwyca w nich moment przemian. Beskid Niski w opowiadaniach jawi nam się jako miejsce mityczne. Na podstawie opowiadań został nakręcony film Dariusza Jabłońskiego pt. „Wino truskawkowe”.

Jadąc do Babadag
To powieść za którą pisarz otrzymał Literacką Nagrodę „Nike”. Została ona wydana w 2005 roku. Jej tematem są refleksje dotyczące podróży autora po krajach środkowo-wschodniej Europy: Słowacji, Węgrach, Słowenii, Chorwacji, Albanii, Ukrainy, Rumunii oraz Mołdawii i Nadniestrza. To książka podróżnicza w sensie topograficznym oraz duchowym. Stasiuk stara się w niej oddać mentalność mieszkańców tej części Europy, ich obyczaje oraz kulturę. Podróż autora odbywa się w tej książce także jako wędrówka w sensie duchowym. Co więcej, przedmiotem tej książki Stasiuka jest refleksja nad przemijaniem.

Twórczość Andrzeja Stasiuka jest z pewnością godna uwagi. Warto przeczytać nie tylko jego najpopularniejsze powieści, ale także zapoznać się z takimi tytułami jak „Biały kruk”, „Dukla” czy „Przez rzekę”. To niewątpliwie jeden z najlepszych współczesnych polskich pisarzy.
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 19 Października 2017

Podziel się