ROŚLINY DONICZKOWE - JAKIE WYBRAĆ DO SYPIALNI?


Rośliny doniczkowe to nie tylko ładny wygląd mieszkania, ale przede wszystkim zdrowie i świeże powietrze dla całej naszej rodziny. Kwiaty koją nasze skołatane nerwy, wprowadzają miły akcent oraz posiadają właściwości terapeutyczne.

Kwiaty doniczkowe do sypialni - czy to na pewno dobry pomysł?

Nie od dziś wiadomo, że rośliny posiadają zdolności pochłaniania dwutlenku węgla z powietrza i wydzielania tlenu. Kwiaty nie tylko doskonale wpływają na nasze samopoczucie, ale również pochłaniają drobnoustroje z powietrza oraz przyczyniają się do jego nawilżania. Ponadto zachowują się jak zielone filtry: w cudowny sposób dezaktywują niewidoczne gołym okiem toksyny, jak np. smog elektroniczny lub substancje smoliste z dymu tytoniowego. Świetnie absorbują dwutlenek węgla z wydychanego powietrza dzięki czemu, nasza rodzina może swobodnie oddychać świeżym, czystym powietrzem. Należy jednak z uwagą i starannością dobierać rośliny doniczkowe zwłaszcza do sypialni, ponieważ niektóre z nich w nocy absorbują tlen, a oddają dwutlenek węgla. Z fotosyntezą nie należy polemizować, co jednak można zrobić to poszukać takich roślin, które pobierając dwutlenek węgla i wydzielając tlen jednocześnie odfiltrowują również różnego rodzaju trucizny oraz inne zanieczyszczenia powietrza, stwarzając przyjemną atmosferę. Niektóre kwiaty to idealne nawilżacze powietrza. Poza tym są również takie kwiaty, które także w nocy produkują tlen.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kwiatów do sypialni?
Roślina doniczkowa w sypialni powinna nie tylko spełniać walory estetyczne, ale również nawilżać i oczyszczać powietrze, którym oddychamy. Ponadto kwiaty powinny również posiadać właściwości pochłaniania związków chemicznych, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Ważne jest również, aby kwiaty ograniczały rozwój mikrobów w powietrzu i by nie posiadały drażniącego zapachu, który będzie przeszkadzał podczas zasypiania.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów roślin, które w fantastyczny sposób nawilżą powietrze w Twojej sypialni, oczyszczą je ze szkodliwych substancji oraz wyłapią kurz nie powodując alergii. To właśnie dzięki nim możesz stworzyć egzotyczne SPA we własnych czterech ścian.

Aloes zwyczajny
Aloes należy do rośliny sukulentów liściastych, które odznaczają się bogatymi właściwościami leczniczymi. Na bieżąco filtruje powietrze, pobiera dwutlenek węgla, wytwarza tlen oraz nawilża powietrze. Uwielbia słoneczne miejsca na parapetach okiennych, gdzie panuje wysoka temperatura. Nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, dlatego jego donica nie powinna być zbyt często podlewana. Charakteryzują go grube i mięsiste, zielone liście.

Fikus sprężysty z odmiany "Rubusta"
Fikus z tej odmiany to jeden z najładniejszych i najciekawszych benjaminków. Charakteryzuje się dużymi, skórzastymi i błyszczącymi liśćmi, które doskonale będą wyglądać w każdej sypialni. Fikus może być stosowany jako roślina oczyszczająca powietrze, ponieważ charakteryzuje się bardzo skutecznym pochłanianiem formaldehydu, który jest składnikiem wielu kosmetyków (np. lakieru do włosów, lakieru do paznokci lub dezodorantów). Lubi jasne stanowiska, jednak nie zbyt jasne oraz preferuje wysoką temperaturę.

Dracena
Dracena to bardzo lubiana roślina, którą często można spotkać w domowych wnętrzach. Zachwyca zarówno pięknym wyglądem jak i bardzo łatwą i niezbyt skomplikowana pielęgnacją. Roślina charakteryzuje się długimi, lancetowatymi liśćmi, które mogą mieć różne ubarwienie w zależności od odmiany. Lubi jasne miejsca, jednak nie lubi zbyt obfitego podlewania oraz stojącej wody w doniczce. Podlewać ją zatem należy dość regularnie, jednak w małych ilościach. Dracena bardzo skutecznie oczyszcza powietrze z niebezpiecznym dla zdrowia toksyn.

Bluszcz pospolity
Roślina doskonale znana z ogrodów świetnie poradzi sobie również w warunkach domowych. Bluszcz dobrze radzi sobie z oczyszczaniem powietrza ze skażeń, a także charakteryzuje się wysokimi zdolnościami pochłaniania formaldehydu. Jego atrakcyjne pnącze może być uprawiane na podporach, dzięki czemu roślina ta może przybierać ciekawe, fantazyjne kształty. Bluszcz posiada charakterystyczne ciemnozielone, ostro zakończone liście, lubi umiarkowane nasłonecznienie oraz przeciętną temperaturę powietrza. Nie jest wymagający w pielęgnacji - należy go podlewać regularnie, jednak w małych ilościach.

Roślin idealnych do sypialni jest jeszcze wiele więcej - te wymienione powyżej stanowią grupę najpowszechniejszą i najbardziej dostępną dla wszystkich. Doskonale spełniają swoją rolę "zielonego filtra", który jednocześnie nie tylko oczyszcza powietrze ze szkodliwych dla zdrowia substancji, ale również fantastycznie je nawilża. Rośliny doniczkowe to doskonały akcent kolorystyczny wszystkich sypialni oraz cudowny środek terapeutyczny po ciężkim dniu pracy. Potrafią w magiczny sposób uspokoić i ukoić nasze zmysły bez stosowania dodatkowych wspomagaczy czy farmaceutyków.

Wiesz już jakie kwiaty powinny stać w Twoim domu. Będziesz potrzebował do nich donic które znajdziesz np tu: https://ogrodolandia.pl/
donice-ogrodowe


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 27 Stycznia 2017

Podziel się