Na czym polega zdalny odczyt tachografu i kart kierowców?


Zgodnie z przepisami prawa konieczne jest regularne odczytywanie danych w tachografach oraz w kartach kierowców. Nie trzeba jednak robić tego ręcznie – obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się zdalny odczyt tych właśnie danych. Na czym to polega?

Przepisy zawarte w rozporządzeniu WE nr 561/2006 wymagają, aby tachografy cyfrowe były odczytywane przynajmniej raz na 90 dni. Z kolei w przypadku kart kierowców konieczne jest odczytywanie ich co najmniej raz na 28 dni.

Dane te mogą być sprawdzane samodzielnie, ale w przypadku firm posiadających duże floty nie zawsze jest to możliwe. Wówczas zastosowanie ma zdalny odczyt danych, który możliwy jest dzięki wykorzystaniu specjalnych systemów informatycznych.

Jak działa zdalny odczyt tachografów i kart kierowców?
Specjalistyczne oprogramowanie pozwalając na zdalne odczytywanie informacji tego rodzaju polega na zastosowaniu systemów informatycznych oraz technologii bezprzewodowego przesyłu danych.

Przyjrzyjmy się bliżej tej technologii na podstawie systemu Infis, który jest obecnie używany przez wiele przedsiębiorstw w Polsce. Na czym dokładnie polega wtedy pobranie danych?

System Infis pozwala obecnie na zdalne odczytywanie danych tachografów cyfrowych takich jak:
- Stoneridge od wersji R7.1
- Continental/VDO/Siemens od wersji R1.4a

System pobiera na żądanie dane z tachografu cyfrowego oraz karty kierowcy z wykorzystaniem serwerów Infis albo mogą być przesyłane także na adres e-mailowy. W przypadku rozbudowanej wersji systemu możliwe jest również stworzenie harmonogramu odczytów, dlatego system samodzielnie będzie pilnował dat, w których konieczne jest pobierane danych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko opóźnień i przekroczenia wymaganych przez przepisy prawa terminów.

Aby rozpocząć proces pobierana zdalnego, wymagana jest Karta Przedsiębiorstwa, która jest umieszczana w czytniku kart w biurze klienta. Dane przesyłane są w sposób szyfrowany, dlatego nie są narażone na wykradzenie. Pliki są również zabezpieczane przed nieautoryzowaną edycją, dlatego nie ma możliwości manipulacji.

Więcej informacji dotyczących techniki odczytywania danych, a także samego systemu można znaleźć na stronie internetowej firmy: https://www.infis.pl/zdalny-
odczyt-tachografu-i-kart-kierowcow/. Firma Infis dostarcza również inne rozwiązania wspomagające pracę firm transportowych i spedycyjnych, między innymi systemy monitoringowe GPS.

Odczyt tachografu i karty kierowcy bez obecności pojazdu
Co ważne, firmy decydujące się na wdrożenie systemów pozwalających na zdalne odczytywanie tachografów cyfrowych oraz kart kierowcy mogą robić to również bez fizycznej obecności pojazdu w firmie. Wobec tego wtedy, gdy pojazd jest akurat w trasie, również możliwe jest pobranie wymaganych danych, dlatego firma nie naraża się na naruszenie terminów oraz wynikających z tego konsekwencji.

W związku z tym zdalny odczyt danych jest bardzo często wybierany przez przedsiębiorstwa zajmujące się transportem międzynarodowym, które przyjmują długie trasy, więc ich pojazdy przez długi czas nie są obecne w stacji bazowej.

Podsumowanie
Podsumowując, wdrożenie rozwiązań pozwalających na zdalny odczyt kart kierowców oraz tachografów cyfrowych powala firmie na uzyskanie szeregu korzyści – nie ma wtedy ryzyka, że przekroczy się termin odczytu danych, nawet wtedy, gdy pojazd i kierowca nie są obecnie dostępni na miejscu, nie ma także ryzyka manipulacji danych.

Oszczędza się również czas, ponieważ nie jest konieczny manualny odczyt danych, co w przedsiębiorstwach z dużymi flotami może zajmować dużo czasu – dane są wtedy odczytywanie automatycznie i przekazywane do bazy danych.
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 10 Kwietnia 2018

Podziel się