Mapa świata - pomysł na nietypową dekorację wnętrza


Aranżując mieszkanie, warto myśleć nieszablonowo. Jedynie wtedy uda nam się stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko efektowna, ale także oryginalna i zaskakująca. Im bardziej sztampowe rozwiązania wybierzemy, tym szybciej nam się znudzą. Kluczem do sukcesu są więc nietypowe dodatki, które wprowadzimy do wystroju w mgnieniu oka. Najlepszym przykładem są geograficzne plakaty. Mapa prawdopodobnie większości z nas kojarzy się ze szkołą. Ten artykuł udowodni jednak, że taki wzór sprawdzi się nie tylko w szkolnej klasie.

W jakim wystroju dobrze będą wyglądać takie motywy dekoracyjne? W nowoczesnym czy tradycyjnym, minimalistycznym, a może vintage? Tak naprawdę w każdym, a to dzięki niezwykle szerokiej ofercie wzorów, które prezentują zupełnie różne estetyki. Możemy wybrać nie tylko przedstawienie całej kuli ziemskiej, rozłożonej na dwie półkule, ale także pojedyncze kontynenty zaprezentowane w sposób  niezwykle wnikliwy lub tylko symboliczny. Jaką zaletą charakteryzuje się taki plakat? Mapa świata z pewnością nikomu nie kojarzy się z dekoracją wnętrza. W tej roli występują kwiatowe ornamenty, geometryczne desenie czy malownicze pejzaże. I właśnie ten element zaskoczenia sprawia, że jest to ozdoba, która pozwoli nam stworzyć niezwykle oryginalną aranżację pokoju.

Dodatek dla podróżników
Mogłoby się wydawać, że takie plakaty – mapa całej kuli ziemskiej lub jednego z kontynentów – to propozycja jedynie dla podróżników, prawdziwych globtroterów, którzy całe życie spędzają w ruchu. I choć z pewnością jest to prawdą, to na taką ozdobę mogą sobie także pozwolić miłośnicy obcych kultur oraz wszyscy ci, którzy ciekawi są tego, co dzieje się poza granicami ich kraju. Taka dekoracja zawieszona na ścianie, może stać się także znakomitym bodźcem dla tych, którzy planują daleki, egzotyczny wyjazd już od wielu sezonów, ale ciągle coś staje im na drodze. Patrząc na wizerunek Ameryki Południowej, Azji czy Afryki może wreszcie zdecydujemy się na odważny krok, by wyrwać się z objęć codzienności i wyruszyć na poszukiwanie prawdziwej przygody. Brzmi nieprawdopodobnie? Nie dowiemy się tego, dopóki nie sprawdzimy!Mapa świata: dawniej i dziś
Mapa świata, jaką znamy dzisiaj, kształtowała się na przestrzeni setek lat. Dawniej wyobrażano sobie, że Ziemia jest płaska, wiele kontynentów nie było jeszcze odkrytych, a te, które znano, przedstawiano w bardzo uproszczony, umowny wręcz sposób. Takie plakaty – mapa utrzymana w dawnej estetyce – są znakomitym pomysłem na dekorację pokoju w stylu retro. Jeśli kochamy zabytkowe meble i lubimy otaczać się przedmiotami, w których czuje się ducha minionych epok, to stylizowane na starodawne dokumenty kartograficzne okażą się strzałem w dziesiątkę. Jak wyglądają takie wzory? Przede wszystkim odznaczają się bogatymi zdobieniami, eleganckimi rycinami i herbami, a także przedstawieniami morskich potworów, w których istnienie kiedyś wierzono. Takie plakaty mogą być utrzymane w kolorze sepii, ale wiele z nich jest podkolorowanych, dzięki czemu staną się efektownym akcentem w stonowanym wystroju.

Na przeciwległym biegunie znajdują się z kolei całkiem współczesne wizerunki, które prezentują naszą aktualną wiedze o świecie. Znajdziemy tam zaznaczone rzeki i góry, krainy geograficzne i złoża surowców, a także stolice i duże miasta. Takie wzory rzeczywiście mogą przypominać szkolne pomoce dydaktyczne, ale wcale nie muszą. Doskonale widać to na przykładzie dziecięcych plakatów, na których zamiast poważnych nazw znajdują się malutkie, rysunkowe przedstawienia najsłynniejszych zabytków lub zamieszkujących dany teren zwierząt. Kartograficzna ozdoba zawieszona na ścianie nie tylko urozmaici pokój, ale pozwoli także nauczyć się czegoś nowego. Okazuje się więc, że taki motyw dekoracyjny spodoba się nie tylko nam, dorosłym, ale także ciekawym świata maluchom.  Dekoracja w Twoim stylu
Powiedzieliśmy na samym początku, że mapy sprawdzą się w każdym wystroju i należy ten wątek rozwinąć. Niezależnie bowiem od tego, czy postawiliśmy na nowoczesny design, minimalistyczną aranżację czy artystyczną kreację przestrzeni, w każdej z tych wersji doskonale będzie się prezentować kartograficzna ozdoba. W przypadku współczesnej stylizacji o nieco industrialnym charakterze doskonałym rozwiązaniem będzie oszczędny w wyrazie plakat - mapa miasta ukazująca widziany z lotu ptaka schematyczny rzut. Taki wzór przypomina geometryczną, abstrakcyjną kompozycję, składającą się z ciemnych płaszczyzn zabudowań i jasnych linii symbolizujących drogi. Z kolei miłośnikom odważnych, artystycznych wnętrz, z pewnością spodoba się przedstawienie, na którym poszczególne kontynenty składają się z rozlanych plam kolorowej farby. Tym wszystkim, którzy lubią natomiast skrajny minimalizm, polecamy ograniczone do minimum plakaty. Mapa w takim wydaniu składa się z samych tylko konturów kontynentów na białym lub czarnym tle.

Współcześnie cały świat znajduje się w zasięgu naszej ręki, a jeśli zdecydujemy się na efektowny, geograficzny plakat, to stwierdzenie nabierze także dosłownego charakteru. Taka dekoracja pozwoli nam nie tylko ożywić zwyczajny wystrój, ale także nadać mu nietuzinkowego charakteru. 

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem Redro 


Materiał partnera zewnętrznego
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 27 Kwietnia 2018

Podziel się