Jak bezpiecznie płacić telefonem?


Nowoczesne smartfony to nie tylko sposób na komunikowanie się z innymi osobami, ale również z ich użyciem możemy łatwo kupować różne usługi i produkty. Zanim jednak zaczniesz korzystać ze swojego smartfona w ten sposób, sprawdź kilka ważnych porad dotyczących bezpieczeństwa. Przydadzą się też wtedy, gdy już płacisz telefonem mobilnie!

Płacenie telefonem komórkowym to naprawdę bardzo prosta sprawa. Możemy robić to między innymi w sklepach internetowych, w różnych serwisach on-line, za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Kupujemy między innymi różne produkty takie jak odzież, obuwie, elektronikę czy książki, opłacamy dostęp do różnych usług, zasilamy konta pre-paid. Również warto wskazać, że możemy płacić telefonem za bilety komunikacji miejskiej oraz parkingi w niektórych miastach.

Jednak jak płacić telefonem, aby transakcje były całkowicie bezpieczne? Tutaj musimy pamiętać o kilku kluczowych poradach, dzięki którym zmniejszymy ryzyko kradzieży naszych pieniędzy.

1. Korzystaj tylko z bezpiecznych aplikacji i stron
Najważniejsze w bezpieczeństwie w transakcjach mobilnych jest korzystanie tylko z tych aplikacji i stron, do których mamy zaufanie. Aplikacje pobierajmy tylko z oficjalnych sklepów systemów operacyjnych, uważajmy na podejrzane strony i najlepiej sprawdźmy opinie na ich temat przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności.

2. Wybieraj sprawdzone systemy płatności
Przy płatnościach mobilnych najczęściej płacimy z użyciem specjalnych systemów płatności wykorzystywanych przez aplikacje i serwisy. Przykładowe systemy tego rodzaju to mPay czy PayU. Uważajmy na nieznane nam systemy płatności.

3. Chroń dane swojego konta i karty
Nie podawaj nikomu danych twojej karty bankowej do prowadzenia płatności ani swojego konta bankowego. Nie wklejaj także zdjęć karty czy dowodu osobistego na portale społecznościowe!

4. Dokładnie czytaj kody do przelewów
Jednym z niebezpieczeństw związanych z płatnością mobilną jest podmienianie numeru konta przez złośliwe aplikacje. Gdy robisz przelew, zawsze porównaj dane pomiędzy SMS-em z kodem oraz danymi przelewu.

5. Uważaj na podejrzane wiadomości
Zachowaj też szczególną ostrożność wtedy, gdy otrzymujesz podejrzane wiadomości, na przykład SMS czy przez portale społecznościowe. Nie klikaj w podejrzane linki – możesz pobrać na swój telefon wirusa.
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 22 Stycznia 2018

Podziel się