"Dobra nowina", czyli Megitza i Renata Przemyk w świątecznym klimacie.


Małgorzata Babiarz to artystka znana jako Megitza, która w swojej twórczości łączy muzykę bałkańską, z melodiami góralskimi (urodziła się i wychowała na Podhalu) i jazzem. 22 grudnia premierę będzie miała czwarta w dorobku artystki płyta. Tym razem Megitza postanowiła opracować w swoim własnym stylu, wspólnie z utalentowanym gitarzystą Jarosławem Dzieniem (Que Passa), kolędy z całego świata. Projekt "Dobra Nowina" swoim głosem wspiera znana polska wokalistka, Renata Przemyk.
Ten album, to prezent od artystek dla nas wszystkich. - Chciałabym, żeby ta płyta niosła wzruszenie, wzbudzała miłość, kołysała, ale i bawiła, ruszała do tańca - opowiada Megitza - Chciałabym, żeby to był prezent dla wszystkich, którzy kochają różnorodność i piękno kultur a jednocześnie rozumieją, że wszyscy tak samo czujemy i przeżywamy wielkie chwile w naszym życiu. Każdy zasługuje na prezent, na miłość i na szczyptę szczęścia - każdego dnia" - dodaje.
- Ta płyta powstała po to, żeby się wspólnie wzruszać i cieszyć. Piękna melodia szczerze od serca zaśpiewana o narodzeniu najwyższego dobra, w każdym języku zabrzmi równie
pięknie i wzruszająco - o projekcie opowiada Renata Przemyk.

Różnorodność i wielokulturowość muzyczna "Dobrej Nowiny" to spory atut tej płyty. Megitza zebrała melodie z Izraela, Włoch, Słowacji, ale także jej ukochanych Bałkanów (zwłaszcza Serbii) i oczywiście z Polski, które wraz z Jarosławem Dzień (gitara), Jakubem Mietła (akordeon) i Damianem Niewińskim (perkusja), poddała autorskiej aranżacji. Płytę wypełniają dźwięki etnicznych bębnów, gitary flamenco, ale też góralskie nuty. Megitza, ze swoimi nowymi krakowskimi muzykami, podjęła się też trudnego zadania opracowania kolęd polskich, które będą stanowić klimatyczne dopełnienie świątecznych spotkań nie tylko w rodzinnym gronie. Ważnym punktem albumu jest pieśń w języku aramaic - kołysanka, którą - jak podają przekazy - śpiewała sama Maryja. Megitza napisała też kilka autorskich świątecznych utworów - i w nich nie zabraknie klimatów bałkańskich, jazzu, swingu, łączących się w mieszankę, którą można nazwać world-beatem.

Płyta "Dobra Nowina" jest pierwszą płytą kolędową Megitzy i pierwszym projektem z gościnnym udziałem Renaty Przemyk. Po raz pierwszy też artystka nagrywa w Polsce (poprzednie albumy wydała w Stanach Zjednoczonych). To sposób, w jaki Megitza i Renata Przemyk dzielą się z nami muzycznym opłatkiem.

Projekt "Dobra Nowina" jest unikatowy i wyjątkowy w Polsce. Podczas gdy na całym świecie artyści z różnych środowisk muzycznych "bawią się" muzyką świąteczną, tradycyjnymi kolędami, ale też lubianymi przebojami świątecznymi, w Polsce wciąż możemy zadowolić się jedynie projektami pseudo-góralskimi i popowymi topornymi wykonaniami gwiazd muzyki popularnej. Megitza w swoich aranżacjach udowadnia, że kolędy mają niezgłębiony potencjał i mogą nam towarzyszyć przez cały okres świąteczny – przy porannej kawie, przy Wigilii, przy świątecznych zabawach z przyjaciółmi".

Premierze kolędowej płyty towarzyszy teledysk - autorem pomysłu jest Piotr Smoleński, odpowiedzialny także za poprzedni klip Megitzy "Beauty Rumelaj", znany ze współpracy z raperem Donatem przy słowiańsko-hip-hopowym projekcie "Równonoc":

O artystkach:

MEGITZA.
Megitza jest wokalistką i kontrabasistką, pochodzącą z Podhala, która w Chicago założyła kwartet ethno-jazzowy Megitza Quartet. Zespół wykonuje muzykę inspirowaną brzmieniem góralskim i bałkańskim, odwołując się też do tradycyjnych melodii (na debiutanckim albumie znalazła się aranżacja utworu "Krywaniu Krywaniu"). W 2012 roku zespół wydał dwie nowe płyty - "Legenda" i "Megitza", a zapowiadający jedną z nich teledysk "Beauty Rumelaj" był kręcony w Polsce. Od września artystka koncertuje z nowymi muzykami (znanymi m.in. z Que Passa), ale jej wrodzony talent i obycie ze sceną pozostały na najwyższym poziomie. Megitza urzeka i podbija serca publiczności nie tylko swoim pięknym mocnym głosem, ale także lekką jazzującą grą na kontrabasie i wspaniałym kontaktem z każdą, nawet najbardziej wymagającą publicznością.

RENATA PRZEMYK.
Renata Przemyk jest artystką niezwykłą, która od 20 lat konsekwentnie podąża własną drogą, nie poddając się zewnętrznym wpływom i konsekwentnie łącząc doskonałe kompozycje z nieszablonowymi pomysłami na aranżacje utworów. Twórczość Renaty Przemyk można określić jako niebanalną, melodyjną, ale zarazem błyskotliwie zaaranżowaną i przede wszystkim zagraną – piosenki w wykonaniu artystki angażują słuchacza nie tylko pod względem muzycznym ale także zmuszają do skupienia się na przekazie niesionym przez słowa, nacechowane rzadko spotykanym na polskiej scenie muzycznej poetyckim urokiem.
Ma na koncie 11 płyt ("Ya Hozna", "Mało zdolna szansonistka" "Tylko kobieta" "Andergrant", "Hormon", "Blizna", "Balladyna” , "The best of", "Unikat", "Odjazd", "Akustik Trio"), jest autorką muzyki do czterech sztuk teatralnych, sama również występowała i nadal występuje na deskach teatru jako aktorka. Większość jej płyt uzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną.
Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego.
Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty - ani rock, ani piosenka poetycka, ani alternatywa nie określają jej istoty, którą sama artystka nazywa wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Stąd pewnie każda kolejna płyta różni się diametralnie od poprzedniej, choć na każdej nieodmiennie pojawia się akordeon, instrument do którego ma ewidentną słabość, bez względu na mody.


 Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 19 Grudnia 2012

Podziel się