Wieniec pogrzebowy - jakie kwiaty i dedykację wybrać w hołdzie zmarłemu?


Kwiaty starannie zebrane w wieńcu pogrzebowym to symboliczny gest pożegnania osoby zmarłej. Wieniec pogrzebowy zazwyczaj składa się ze świeżych kwiatów w stonowanej kolorystyce oraz szarfy z dedykacją. Zgodnie z tradycją, wieniec pogrzebowy umieszczany jest na grobie tuż po ceremonii pochówku i przejściu konduktu żałobnego. Ma on za zadanie upamiętnić zmarłego oraz złożyć mu ostatni hołd od bliskich mu osób. Jak powinien wyglądać wieniec pogrzebowy, jakie kwiaty wybrać do kompozycji i jaki napis umieścić na wstędze?

Wieniec pogrzebowy Kraków – kwiaty i ich symbolika

W wieńcu pogrzebowym powinny pojawić się świeże cięte kwiaty. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy ich gatunek oraz kolor będzie odpowiedni na ostatnie pożegnanie zmarłego. Przyjęło się bowiem, że kwiaty umieszczone w wieńcu pogrzebowym powinny być w stonowanej kolorystyce. Dominują więc odcienie bieli, różu, czerwieni oraz żółci, które odpowiadają także kolorom kwiatów dedykowanych osobom zmarłym.

Kwiaty, które najczęściej pojawiają się w wieńcach pogrzebowych to róże, gerbery, chryzantemy, lilie i wiele innych. Każdy z tych kwiatów posiada także inną symbolikę, której znajomość może pomóc nam w wyborze odpowiedniej kompozycji.

- Róże od wieków są utożsamiane z miłością, ale są także symbolem przyjaźni i oddania. Na wieniec pogrzebowy najczęściej wybierane są czerwone, białe oraz różowe róże.
- Gerbery wyrażają szacunek, są utożsamiane z niewinnością. W wiązankach pogrzebowych najczęściej pojawiają się w kolorze pomarańczowym.
- Chryzantemy to jedne z najpopularniejszych kwiatów dedykowanych osobom zmarłym. Warto także wiedzieć, że chryzantemy w symbolice kwiatowej oznaczają miłość, oddanie oraz pamięć o bliskiej osobie, przez co idealnie nadają się na ostatnie pożegnanie.
- Lilie symbolizują z kolei zmartwychwstanie, odrodzenie oraz niewinność. W wieńcach pogrzebowych szczególnie efektownie prezentują się lilie w kolorze różowym oraz białym.

Wieniec pogrzebowy Kraków – napis na szarfie
Nieodłącznym elementem kompozycji wieńca pogrzebowego jest także szarfa z dedykacją. Zasadniczo składa się ona z dwóch części. Pierwsza z nich to tzw. dedykacja, czyli krótki napis zwierający przesłanie wieńca. Może to być np. „z wyrazami głębokiego żalu”, „spoczywaj w spokoju”, „z ostatnim pożegnaniem”.

Druga część napisu na szarfie to natomiast podpis osoby lub osób, które ofiarują wieniec pamięci zmarłego. Wybierając napis na szarfie pamiętajmy, że powinien on być dość krótki, a każda z jego dwóch części liczyć mniej więcej tyle samo znaków. Sprawi to bowiem, że dedykacja będzie czytelna, symetryczna i estetyczna.

Starannie wykonany wieniec pogrzebowy Kraków – gdzie go kupić?
Mieszkańcy Krakowa, którzy przygotowują się do ostatniego pożegnania bliskiej osoby, powinni wybrać odpowiednie miejsce, któremu zlecą wykonanie wieńca pogrzebowego. Jeśli chodzi o wieniec pogrzebowy Kraków to miasto, w którym znajdziemy ich duży wybór. Jeśli jednak szczególnie zależy nam na wysokiej jakości jego wykonania oraz świeżości wykorzystanych kwiatów, przygotowanie wieńca warto zlecić tylko sprawdzonej firmie.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę: wieniec pogrzebowy Kraków - Pracownia-florystyczna.pl. W ofercie wspomnianej pracowni znaleźć można bowiem bogaty wybór eleganckich i starannie przygotowanych wieńców pogrzebowych, które idealnie sprawdzą się do oddania ostatniego hołdu bliskiej nam osobie. Wieńce są dostępne w różnych przedziałach cenowych oraz w różnorodnych kompozycjach kwiatowych. Wszystkie wieńce pogrzebowe możemy zamówić online, a firma oferuje także ich dostarczenie bezpośrednio na cmentarz.
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 20 Kwietnia 2018

Podziel się