To chyba jakiś żart!? O Paradach Jana Potockiego


Od powstania teatru dręczy ludzkość to samo pytanie: co stanowi o sukcesie sztuki teatralnej; dobry scenariusz, świetna reżyseria, barwne stroje, niecodzienna scenografia, muzyka wpadająca w ucho czy godne podziwu kreacje aktorskie? Z pozoru najbardziej oczywista odpowiedź, to połączenie wszystkich tych czynników. Takie sztuki zdarzają się rzadko i niestety, po mimo swej wybitności, często zostają zapomniane. Nie czas i nie miejsce, aby roztrząsać, dlaczego tak jest, ale najwyższa pora, by przypomnieć jedną z takich sztuk.

O życiu Hrabiego Jana Potockiego można by mówić długo, równie wiele można by mówić o jego dziełach literackich. Skupmy się tylko na jednym z epizodów jego życia nierozerwalnie łączącym się z jego twórczością dramatopisarską. Po przystąpieniu Stanisława Augusta Poniatowskiego do Targowicy, Hrabia Potocki przenosi się do dworu w Łańcucie, którego dziedziczką była jego żona - Julia Lubomirska. Tam powstają "Parady" mające być rozrywką dla przebywających tam w czasie lata gości. Dramat, napisany po francusku, wydano w bardzo małym nakładzie. Polski przekład ukazał się dopiero sto sześćdziesiąt lat od powstania rękopisu. Sześć miniatur scenicznych traktujących o kłopotach ojca związanych z wydaniem za mąż córki tworzących "Parady”, to materiał na świetną komedię, jednak do tej pory powstało niewiele inscenizacji na ich podstawie.

Jedną z najbardziej znanych interpretacji dzieła Jana Potockiego jest spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego, którego premiera odbyła się w 1978. Dlaczego uważam, że warto go "odkurzyć”? Myślę, że stwierdzenie "bo mi się podoba” mało kogo przekona. Powołam się więc na listę Złota Setka Teatru Telewizji wytypowaną przez Akademię Teatru Telewizji w 1999 roku. Owa lista powstała, by przypomnieć najbardziej wartościowe dzieła. Znalazły się na niej adaptacje klasyków literatury z całego świata, zarówno tych współczesnych, jak i dawnych, komedie i dramaty, słowem cały wachlarz wybitnych przedstawień są wśród nich i "Parady” (cała lista dostępna na stronie teatru telewizji). Przedstawienie to wyróżniono również przy okazji sześćdziesięciolecia Teatru Telewizji, gdy to wyemitowano go z okazji jubileuszu obok takich dzieł jak, między innymi "Makbet” Wajdy i "Warszawianka. Pieśń z roku 1831” Łapickiego.

Poświecimy, więc kilka słów samej realizacji spektaklu "Parady” Jana Potockiego, to niewątpliwie wyzwanie dla aktorów, dlatego też reżyser postarał się zgromadzić na scenie osoby wybitne, zobaczymy tam więc: Piotra Fronczewskiego, Ewę Dałkowską, Marka Konrada oraz Grzegorza Wonsa i trzeba przyznać, że poradzili sobie świetnie! Poza znakomitymi kreacjami aktorskimi w spektaklu podziwiać możemy również przepiękne stroje dodatkowo podkreślone przez kontrast z minimalistycznymi dekoracjami. W przedstawieniu ważną rolę odgrywa również muzyka, która świetnie podkreśla charakter odgrywanych scen. Reżyser zadbał dosłownie o każdy szczegół! Chociaż adaptacja Zaleskiego powstała prawie dwa stulecia po napisaniu "Parad” utrzymana zostaje w specyficznym klimacie commedi dell’arte w interpretacji Potockiego. Otrzymujemy, zatem 55 minut pysznej zabawy jednocześnie pozostawiającej szansę do refleksji.

O tym spektaklu można by pisać jeszcze długo, uważam jednak, że dużo lepiej go po prostu pooglądać. Serdecznie zapraszam wszystkich do obejrzenia tego Teatru Telewizji oraz do lektury "Parad” Jana Potockiego i do samodzielnej próby odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że jest to sztuka tak miła w odbiorze.
Jolanta Jasielec

Źródła:
http://www.teatrtelewizji.tvp.pl/teatr_tv/historia/artykul/zlota-setka-teatru-telewizji_9421257/

http://teatrtelewizji.tvp.pl/teatr_tv/aktualnosci/artykul/parady_9035177/
http://www.teleman.pl/tv/Teatr-Telewizji-Parady-811455
http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/z-archiwum-teatru-telewizji.html
https://www.youtube.com/watch?v=CdSRqq7-wxo
https://www.youtube.com/watch?v=9O06-puteTw
https://www.youtube.com/watch?v=9vURtvaEz-w
https://www.youtube.com/watch?v=VXuQ4L2i1AA
 
TWOJA MAŁOPOLSKA jest patronem medialnym Roku Jana Potockiego
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 30 Marca 2015

Podziel się