PUCHAR ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH - ZAKOPANE 2012.
Historia Pucharu Świata rozgrywanego w zimowej stolicy naszego kraju - Zakopanego, sięga początku lat 80-tych XX wieku. Pierwszy konkurs z tego cyklu został przeprowadzony 26 stycznia 1980 roku, a zwycięstwo odniósł wówczas polski skoczek - Stanisław Bobak. W kolejnym dniu triumfował kolejny z naszych rodaków, czyli Piotr Fijas. Na następne sukcesy musieliśmy czekać ponad 20 lat, aż do ery wielkiego mistrza Adama Małysza, który zwyciężył 20 stycznia 2002 roku i dwukrotnie w 2005 roku (29 i 30 stycznia). Ostatnim polskim skoczkiem mogącym poszczycić się pierwszym miejscem w zakopiańskim Pucharze Świata jest skoczek, który wydaje się naturalnym następcą Adama Małysza, czyli Kamil Stoch triumfujący 23 stycznia 2011 roku. Czy kolejny Polak napisze niezwykłą historię na skoczni Wielka Krokiew? O tym przekonamy się już niedługo, na następnych zawodach organizowanych 20 i 21 stycznia 2012 roku.

Obiekt Wielka Krokiew nazwana imieniem narciarza Stanisława Marusarza to legendarna i największa zakopiańska skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K120. Położona jest na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach, u zbiegu ulic Bronisława Czecha i Józefa Piłsudskiego i należy do najpiękniejszych obiektów tego typu dzięki naturalnemu usytuowaniu wśród tatrzańskich lasów. Projektantem tej skoczni był Karol Stryjeński, a uroczyste otwarcie miało miejsce 22 marca 1925 roku. Kilkukrotnie modernizowana i posiadająca sztuczne oświetlenie, umożliwia rozgrywanie zawodów w warunkach wieczornych. Trybuny wokół skoczni mogą pomieścić ok. 50 tys. widzów, co czyni ją jednym z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun. Obecnie podczas zawodów udostępniane są miejsca dla ok 30 tys. ludzi. Trzykrotnie zostały rozgrywane na niej również Mistrzostwa Świata, co daje drugie miejsce w historii po fińskim Lahti (sześciokrotnie).
Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem to niezwykła historia, niepowtarzalne emocje, łzy radości, unikalna na skalę światową atmosfera tworzona przez kibiców i doskonała organizacja, doceniona przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS), która w 2003 i 2004 uznała je za najlepsze z całego cyklu Pucharu Świata.
Osobną legendą polskich i światowych skoków jest Adam Małysz. Nasz orzeł z Wisły, który niedawno zakończył swoją niezwykłą przygodę ze skokami przez lata dostarczał nam wielu niezapomnianych chwil. Z niecierpliwością czekaliśmy na kolejne zawody, w których nasz bohater latał na granicy ludzkich możliwości, wielokrotnie unosząc ręce do góry w geście triumfu. Niezwykle skromny, szanowany i lubiany przez innych skoczków zakończył pewną erę. Era, która przyniosła owoce w postaci m.in. kilku medali olimpijskich, czterokrotnego zdobycia Pucharu Świata, czterokrotnego triumfu w indywidualnych Mistrzostwach Świata i wielu innych sukcesów.
Obecnie pokładamy nasze nadzieje w osobie Kamila Stocha, może on zapoczątkuje kolejny niezwykły okres polskich skoków narciarskich, a nie ma lepszego miejsca by to uczynić niż podczas Pucharu Świata w Zakopanem, więc teraz zamiast okrzyków "leć Adam, leć" będziemy skandować "leć Kamil, leć"...
 
http://twojamalopolska.pl/dla_weteranow/wydarzenia/puchar_swiata_w_skokach_narciarskich,_zakopane,_20.01.-_21.01.2012_r._d4658_pol.html


Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 28 Grudnia 2011

Podziel się