PODAJ DALEJ. Wystawa uczestników projektu artystycznego


W obecnych czasach zbyt często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w sztuce nie ma już niczego nowego. Powtarzamy za Malewiczem: "Wszystko już było i wszystko się skończyło”. Słyszymy, że nowatorstwo w obszarze sztuki jest już dawno za nami, że współczesnym artystom pozostaje wyłącznie czerpać z dorobku przeszłości, bez nadziei na stworzenie czegoś dotychczas niespotykanego, niepospolitego czy osobliwego. Coraz większy pesymizm, w odniesieniu do twórczej kreacji i kreatywności artysty, skłania do refleksji na temat podstawowych spiritus movens twórczości. Czy inspiracja jest jeszcze istotna... Czym jest i jak działa? Zapętla się, a być może jest - liniowa? Jak cienka jest granica między inspiracją a działaniem stricte odtwórczym?

Wystawa "Podaj dalej” to 14 prac, 14 młodych artystów, którzy podjęli się gry w głuchy telefon, z tą różnicą, że obrazowo-wizualny. Nie było słów. Zamiast tego kolejni twórcy otrzymywali pracę swojego poprzednika. Nie znali się, nie spotykali, nie dyskutowali ze sobą. Akt tworzenia, dla którego inspiracją była wizja zupełnie innego autora wskazał jednak na pewną afiliację wśród tej grupy. Między kolejnymi pracami to zacierało się, to ponownie powracało wyjściowe hasło - "niemoc”. Miejscami jest ono wyraźne, odczuwalne, chociaż było znane tylko pierwszemu uczestnikowi projektu. Niezależnie od siebie powtarzają się także inne motywy. Inspiracją, w przypadku tych prac, jest również forma, kolor, historia zawarta w obrazie, lub chęć dopełnienia pierworysu.

Prezentowany cykl prac, może być punktem wyjścia dla indywidualnej refleksji i rozważań na temat roli inspiracji i kreacji twórczej podczas aktu tworzenia. Wskazuje również na ciągłą walkę artysty z własnymi demonami i szaleństwem "niemocy”.

Wystawa przygotowana jest dzięki wsparciu Fundacji New Era Art Jana Potockiego. Organizacja, działając non-profit, upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę przy użyciu nowoczesnych technologii. Na swoim koncie ma organizację wystaw prac m. in. Władysława Hasiora, Wojciecha Weissa, czy wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Aktywnie promuje twórczość młodych artystów, udostępniając przestrzeń wystawienniczą w Pałacu pod Baranami - samym sercu Krakowa. Fundacja była współorganizatorem Sztukobrania - Targów Młodej Sztuki oraz brała czynny udział w wydarzeniach: Conrad Festival i Ogólnopolski Kongres Studentów i Doktorantów Historii Sztuki.

WERNISAŻ: 5 grudnia 2014, godz. 19:00
CZAS TRWANIA WYSTAWY: 5-26 grudnia 2014
MIEJSCE: Klub "Pracownia Pod Baranami", Rynek Główny 27
WSTĘP WOLNY
 
TWOJA MAŁOPOLSKA jest patronem medialnym tego wydarzeniaGaleria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 28 Listopada 2014

Podziel się