ILLUMINATUS I, Kraków, od 22 listopada 2013


Instalacja Grzegorza Bajorka „ILLUMINATUS I” od 22 listopada 2013 w Pracowni pod Baranami w Krakowie. Instalacja rozpoczyna cykl „Illuminatus” złożony z obrazów posiadających własne światło. To swoisty eksperyment badający wizualne zakłócenia pomiędzy odbiorcą, a działem. Obraz ukazuje Adama i Ewę broniących się przed wciągnięciem w strumień fizycznego światła - symbolu przejścia w nieznane. Autor usiłuje przenieść odbiorcę w moment kreacji ludzi prymarnych, w samo wnętrze Boskiego oka. Daje wyraz Jego myślom poprzez wiązkę światła. Jednakowe ustawienie postaci nawiązuje do ornamentyki architektonicznej. Natomiast prymitywność i zaburzone proporcje ciał są przenośnią kształtowania się myśli jako niedokończonego jeszcze procesu. Widz również ma wizualny wpływ na postrzeganie obrazu. W zależności od jego dystansu względem instalacji, strumień światła przybiera rozmaite kształty. Nadaje to pracy organiczny i pulsacyjny rytm.

Grzegorz Bajorek (ur. 1982) jest studentem Krakowskiej ASP na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Traktuje swoje prace jako efekt uboczny osobistych kontemplacji. Instalacja jest swoistym dialogiem miedzy nim, a urzeczywistnioną myślą. Jedna praca może kumulować w sobie nawet do kilkunastu, uzupełniających się wzajemnie, nieoczywistych metafor. Jego zdaniem najlepszym sposobem na odbiór obrazu to zapomnienie o zakorzenionych w człowieku przyzwyczajeniach do postrzegania świata. Stara się wprowadzić w swojej instalacji szereg zakłóceń zagrażających odbiorcy. Zbyt przyzwyczailiśmy się widzieć obraz takim, jakim nauczyliśmy się go widzieć. Grzegorz Bajorek usilnie próbuje odwołać się do chwili, w którym owa nauka nastąpiła i nakłania do przewartościowania obrazu w kierunku zjawiska optycznego.
Autor liczy na bogaty świat interpretacji, drzemiący w każdym odbiorcy. Uważa, że to, co znamy, da się na nowo zrozumieć. Jednak nade wszystko możemy to zakłócić lub wzmocnić. Nazywa siebie bardziej twórcą niż artystą.

Instalacja przygotowana jest dzięki wsparciu Fundacji New Era Art Jana Potockiego. Organizacja, działając „non-profit” promuje, upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę, wspierając przy tym twórczość artystów.

Wstęp na wystawę jest wolny.
 
Pracownia pod Baranami
Rynek Główny 27
pn.-pt. 17:00-00:00 (lub dłużej)
sb.-nd. 12:00-00:00 (lub dłużej)


 
Nasz portal objął patronat medialny nad wydarzeniem.
 
 
Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 15 Listopada 2013

Podziel się