FESTIWAL TWÓRCZOŚCI WŁADYSŁAWA ŻELEŃSKIEGO - koncert II, Grodkowice, 6 lipca 2014, godz. 18:00


Zapraszamy do Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach w powiecie wielickim, gdzie 6 lipca 2014 odbędzie się drugi koncert w ramach FESTIWALU TWÓRCZOŚCI WŁADYSŁAWA ŻELEŃSKIEGO, kompozytora narodowego pochodzącego z Grodkowic, uznawanego za najwybitniejszego polskiego twórcę muzycznego końca XIX wieku. Ten nowy projekt artystyczny jest kontynuacją odbywającego się od 1997 roku cyklu koncertowego pn. "Muzyka w Pałacu Żeleńskich”.

Jego organizatorami są MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE, sprawujący także kierownictwo artystyczne oraz agencja koncertowa "Estrada Plus”. Partnerem współpracującym z festiwalem jest warszawska firma fonograficzna "Acte Prealable”, specjalizująca się w nagrywaniu nieznanej polskiej muzyki z XIX wieku (wydała m.in. szereg płyt z kompozycjami Żeleńskiego), a także Fundacja Nomina Rosae.

W programie koncertu usłyszymy muzykę kameralną Żeleńskiego – na skrzypce i fortepian, wiolonczelę i fortepian, oraz trio fortepianowe (LUCYNA FIEDUKIEWICZ – skrzypce, ŁUKASZ TUDZIERZ - wiolonczela, JOANNA ŁAWRYNOWICZ – fortepian).

W dalszych planach festiwalowych jest też wykonanie nieznanych, odszukanych utworów orkiestrowych oraz chóralno-orkiestrowych tego twórcy. Zaangażowana w to będzie Akademia Muzyczna w Krakowie, zgodnie z porozumieniem z rektorem.

Od tego roku koncerty grodkowickie zmieniły swoje oblicze, zasięg i znaczenie. Nie jest to już cykl muzyczny o lokalnym wymiarze, tylko reklamowany szerzej w Małopolsce i w kraju projekt kulturalny promujący cenne dziedzictwo Małopolski, jakim jest twórczość tego wybitnego kompozytora, który zyskał miano następcy Moniuszki.

Dojazd z Krakowa autostradą A4 (15 minut) lub drogą E 40 w kierunku Bochni (ok. 25 km z Krakowa a 12 km z Wieliczki). Dojazd z Bochni drogą E 40 w kierunku Krakowa (10 km).

Informacje dodatkowe:
Grodkowice to miejsce związane z polską kulturą nie tylko poprzez osobę Władysława Żeleńskiego, ale także poprzez postać jego syna, znanego literata, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, który również tu przyjeżdżał.
Koncerty i spotkania odbywają się w pałacu Żeleńskich już od ponad 15 lat. Brali w nich udział znani wykonawcy, muzycy i aktorzy, m.in. wokaliści - Elżbieta Towarnicka, Ewa Warta-Śmietana, Kira Boreczko, Witold Wrona, Karol Kozłowski, Grzegorz Turnau, gitarzyści - Krzysztof Pełech, Jan Oberbek, zespoły - "Camerata Cracovia”, "Reiner Trio”, "Obligato”, pianista Paweł Kubica, Anna Dymna, Jerzy Trela, Edward Lubaszenko, Andrzej Grabowski, Krzysztof Globisz, Jerzy Zelnik, Grażyna Barszczewska, i wielu innych.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 10 Czerwca 2014

Podziel się