ETNO-KONKRETNO. Wakacyjne warsztaty dla dorosłych, Kraków


Czas wakacji dla wielu z nas jest okresem intensywniejszego kontaktu z naturą i drugim człowiekiem. To także czas ruchu na świeżym powietrzu, tańca i śpiewu. Lipiec w Muzeum Etnograficznym w Krakowie stwarza okazje do takich przeżyć. Muzeum zaprasza dorosłych zainteresowanych tematem kuchni, natury, fotografii, tańca i muzyki do udziału w letnich warsztatach "Etno-konkretno”, które wprawiają w ruch myśli, wyobraźnię i ciało.

Koszt jednego warsztatu: 20 zł (osoba)
Godziny: 18.00 – 20.00
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
Rezerwacje: szelingowska@etnomuzeum.eu, tel. (12) 430 18 27
W przypadku rezerwacji mailowej, proszę podać w treści wiadomości: imię i nazwisko uczestnika, datę i nazwę rezerwowanych warsztatów, ewentualnie numer telefonu.

Fotografia portretowa. Od monidła do photoshopa. 3 lipca 2014 / czwartek
Na spotkaniu porozmawiamy o fotografii portretowej i potrzebie uczynienia czarno-białych zdjęć kolorowymi zanim jeszcze pozwoliła na to powszechnie dostępna technologia. Dowiemy się, jakie znaczenie miał kiedyś portret. Przyjrzymy się specyfice wykonywania monideł i okolicznościom, w jakich powstawały: czy autorowi monidła w ogóle potrzebny był portretowany? W części praktycznej warsztatów spróbujemy trudnej sztuki malowania czarno-białej fotografii oraz komponowania monidła okolicznościowego.    

Prowadzenie: Katarzyna Dorota
Katarzyna Dorota – absolwentka kierunków Animacja Kultury UJ oraz Animator i Menedżer Kultury na wydziale Psychologii i Pedagogiki UMSC w Lublinie. Wiceprezes stowarzyszenia To.pole zajmującego się edukacją nieformalną z zakresu ekologii i kultury tradycyjnej. Koordynator projektu POLtwór (kreatywna forma recyklingu). Trener i mentor Pracowni Aktywności Obywatelskiej.


Pożywienie. Od kuchni regionalnej do slow food. 10 lipca2014 / czwartek
Ruch zachęcający do zwolnienia tempa, uważniejszego i świadomego życia zaczął się od jedzenia. Slow food to nic innego, jak myślenie o codziennych posiłkach w kategoriach dobrego, prawdziwego pożywienia, wyprodukowanego z naturalnych składników, z poszanowaniem lokalnych tradycji. Na warsztatach porozmawiamy o inicjatywach, które odrzucają pośpieszne przełykanie posiłków na rzecz spokojnego spotkania przy stole. Wspólnie przygotujemy sałatę z roślin, które można znaleźć wokół naszych domów. Zachęcamy też do dzielenia się swoimi produktami i przetworami.

Prowadzenie: Anna Komorowska (pracownia k.)
Anna Komorowska (pracownia k.) – specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni dziecięcych oraz edukacji przestrzennej dzieci i młodzieży. Projektuje place zabaw, ogrody szkolne i przedszkolne, ogrody prywatne, wystawy, organizuje warsztaty dla dzieci i dorosłych, pomysłodawczyni wystaw przybliżających zagadnienia związane z architekturą, przestrzenią, sztuką, wzornictwem. Prowadzi pracownię k., w ramach której udostępnia nauczycielom i architektom publikacje na temat edukacji przestrzennej i projektowania dla dzieci. Mama Franka.


Oberek na parkiecie. 14, 15, 16 lipca 2014 / poniedziałek, wtorek, środa
W trakcie warsztatów oberkowych uczymy od podstaw najbardziej zakręconego tańca Europy. Obertas, mazurek, okrąglak, owijok, wyrywany, czyli po prostu oberek, był tańczony jak Polska długa i szeroka. Przez lata nieobecny na parkietach, teraz powraca ze zdwojoną energią, porywając swoim transowym charakterem. Skupimy się na tradycyjnej formie oberka, trójmiarowym metrum mazurkowym, interakcji tancerzy z muzyką i między sobą. Pomogą w tym ćwiczenia rytmiczne, praktykowanie obrotów solo i w parach, w kierunkach ze słońcem i pod słońce, podążanie para za parą i współdziałanie wszystkich par tanecznych. Uczestnicy poznają najciekawsze teksty śpiewane do melodii mazurkowych, ucząc się je śpiewać.
Zajęcia poprowadzą muzykanci, którzy tańca i muzyki uczą się od wiejskich mistrzów zamieszkujących rejony północnej Małopolski (mikroregion kajocki). Muzyka podczas warsztatów będzie wykonywana na żywo.
Zalecane jest obuwie o podeszwie z lekkim poślizgiem. Posiadanie partnera do tańca nie jest konieczne.

Prowadzenie: Krystian Pisowicz, Katarzyna Chodoń
Krystian Pisowicz – psycholog, instruktor rękodzieła artystycznego, animator kultury, fotograf, autor filmów dokumentalnych, muzykant pasjonujący się polską muzyką tradycyjną. Interesują go także dawne tradycje ujmowane ze współczesnej perspektywy. Zajmuje się psychologią twórczości. Współpracuje m.in. z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, prowadząc warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Katarzyna Chodoń – śpiewaczka, tancerka i bębnistka w zespole Strojone.

Sesje oberkowe odbywają się w ramach festiwalu ROZSTAJE 2014.
Koszt: 20 zł za jeden dzień, 35 zł – dwa dni, 50 zł – trzy dni
Kiedy: 14, 15, 16 lipca
Godziny: 14 i 15 lipca (18.30 – 20.30), 16 lipca (19.00 – 21.00)
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
Rezerwacje: edukacja@etnomuzeum.eu, tel. (12) 430 60 23


Polskie pieśni tradycyjne. 13, 14 lipca 2014 / niedziela, poniedziałek
W pracy nad głosem chodzi nie tylko o technikę wykonawczą, ale także o odrębną dla każdego świadomość siebie: fizyczną i duchową. W technice głosu białego i polskich pieśniach tradycyjnych odnajdziecie własną drogę w poszukiwaniu pieśni wewnętrznej – innej dla każdego z nas. Śpiew to pasja, wyzwolenie, sposób na życie, przestrzeń wyrażania myśli i rozumienia świata, jeden z pierwotnych, instynktownych sposobów porozumiewania się. Śpiew angażuje całe ciało. Oddech, puls, przepływająca krew są podczas śpiewania intensywniejsze niż kiedykolwiek. Jednocześnie porządkują i uspokajają, wprowadzają ład i harmonię. Ujarzmiony oddech staje się narzędziem i umożliwia panowanie nad ciałem, jest częścią wspólną ruchu i śpiewu.

Prowadzenie: Joanna Słowińska
Joanna Słowińska – znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Laureatka wielu prestiżowych festiwali, m.in. Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, laureatka Akademii Fonograficznej ZPAV. Prowadzi autorską działalność edukacyjną Centrum Głosu, współpracuje z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice (wykładowca X Akademii Teatralnej). Współtworzy zespół Muzykanci – jedną z najciekawszych grup polskiej sceny etno.

Warsztaty śpiewu polskiej pieśni tradycyjnej odbywają się w ramach festiwalu Rozstaje 2014.
Koszt: 20 zł (jeden dzień), 35 zł (dwa dni)
Kiedy: 13 i 14 lipca
Godziny: 13 lipca (17.00 – 19.00), 14 lipca (20.00 – 22.00)
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
Rezerwacje: edukacja@etnomuzeum.eu, tel. (12) 430 60 23


Ogród. Od rolnika do miejskiego ogrodnika. 17 lipca 2014 / czwartek
Jak odzyskać kontakt z naturą? Niektórzy wybierają przeprowadzkę na wieś, inni uprawiają warzywa na dachach wieżowców, zakładają ogrody społeczne albo "jadalne place zabaw”. Są też ogrodowi partyzanci, którzy obsadzają roślinnością każdy wolny skrawek ziemi. Idąc ich śladem przygotujemy bomby nasienne.

Prowadzenie: Anna Komorowska (pracownia.k)
Anna Komorowska (pracownia.k) – specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni dziecięcych oraz edukacji przestrzennej dzieci i młodzieży. Projektuje place zabaw, ogrody szkolne i przedszkolne, ogrody prywatne, wystawy, organizuje warsztaty dla dzieci i dorosłych, pomysłodawczyni wystaw przybliżających zagadnienia związane z architekturą, przestrzenią, sztuką, wzornictwem. Prowadzi pracownię k., w ramach której udostępnia nauczycielom i architektom publikacje na temat edukacji przestrzennej i projektowania dla dzieci. Mama Franka.


Sąsiedztwo. Od kuma do sąsiada. 24 lipca 2014 / czwartek
Na warsztatach przyjrzymy się, jak układały się kiedyś relacje sąsiedzkie mieszkańców wsi i co je wzmacniało. Porozmawiamy o tym, jakie czynności wykonywało się razem, a co pozostawało tajemnicą domu. Jaki wpływ na intensywność sąsiedzkich kontaktów miały pory roku? Zastanowimy się, co możemy dzisiaj zrobić, by wzmocnić nasze sąsiedztwo. Za pomocą transferu fotograficznego i technik plastycznych wykonamy tabliczki z hasłami, które pomogą nam poprawić współczesne relacje z sąsiadem.

Prowadzenie: Katarzyna Dorota
Katarzyna Dorota – absolwentka kierunków Animacja Kultury UJ oraz Animator i Menedżer Kultury na wydziale Psychologii i Pedagogiki UMSC w Lublinie. Wiceprezes stowarzyszenia To.pole, zajmującego się edukacją nieformalną z zakresu ekologii i kultury tradycyjnej. Koordynator projektu POLtwór (kreatywna forma recyklingu). Trener i mentor Pracowni Aktywności Obywatelskiej.Galeria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 26 Czerwca 2014

Podziel się