31. ULICA - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych


Celem 31. ULICY będzie przybliżenie polskiemu widzowi najnowszych koncepcji, motywów i trendów teatru ulicznego z azjatyckiego obszaru kulturowego. Podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy szukać, pod hasłem „Wiatr od Wschodu”, odpowiedzi na pytanie – na ile azjatycki teatr uliczny, plenerowy, inspiruje się kulturą europejską (teatrem), a na ile stanowi samodzielną jakość wyrosłą z tradycji Wschodu. Ważne jest również kryterium stricte geograficzne – celem organizatorów jest pokazanie teatrów ulicznych i plenerowych tworzących swoje spektakle na Wschód od Europy.

Zobaczymy, na ile obrzędowość – bardzo żywa w kulturze Wschodu – może mieć wpływ na język teatru. Fascynujące może być zderzenie dwóch odmiennych sposobów myślenia o teatrze – europejskiego i azjatyckiego. Z takiej artystycznej konfrontacji wielką korzyść odniesie polski widz, a artyści z Azji uzyskają wspaniałą szansę poznania kultury europejskiej i promowania swojej twórczości. Szczególnie mocnym akcentem festiwalu będzie prezentacja teatru południowokoreańskiego w jego najlepszych odsłonach. W trzydziestoletniej historii festiwalu nie występował ani jeden zespół południowokoreański. Tak silna obecność koreańskiego teatru jest czymś wyjątkowym nie tylko dla Krakowa, ale także w skali całej Polski. Oddzielny segment prezentacji stanowią propozycje teatru familijnego adresowanego do dzieci i do rodziców. Planowane są również warsztaty, pokazujące techniki teatru wschodniego, a także spotkania wokół tematu teatru azjatyckiego.

 
ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych jest jednym z najstarszych w tej część Europy wydarzeniem, poświęconym światowemu teatrowi plenerowemu. Organizowany przez Teatr KTO od 1988 roku stał się rozpoznawalny w Polsce i na świecie, z coroczną widownią rzędu 60-100 tys. osób. Każdego roku na 4 dni lipca Kraków zmienia się w wielką plenerową scenę, a sztuka wychodzi poza budynki teatralne, galerie czy muzea. Festiwal koncentruje na krakowskich placach zarówno mieszkańców miasta i regionu, jaki i licznie przybywających w tym czasie do Krakowa turystów z całego świata. Podczas 4-dniowego święta teatralnego, na najpiękniejszych scenach plenerowych Krakowa (Rynek Główny, Mały Rynek, Rynek Podgórski, Park Jordana, Park Bednarskiego), stutysięczna widownia podziwiać będzie około 80 wydarzeń teatralnych.
 
Data: 5-8 lipca 2018
Miejsce: Rynek Główny w KrakowieGaleria zdjęć
Dodaj komentarz
skomentuj


Brak komentarzy


powrótOpublikowano przez: Twoja Małopolska
Data publikacji: 6 Czerwca 2018

Podziel się